Ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków wciąż wykonuje swoją pracę tak jak dotychczas. Jednocześnie niemal co szósty stracił już pracę bądź wynagrodzenie z powodu epidemii koronawirusa – wynika z sondażu GfK.

Jak podały w piątek Wirtualne Media, sondaż GfK wykonany w dniach 20-23 marca wykazał, że epidemia koronawirusa niewiele zmieniła w codziennym wykonywaniu pracy przez 51 proc. respondentów. W dalszym ciągu wykonują oni swoją pracę w tym samym miejscu, w którym robili to wcześniej. Kolejne 17 proc. zmieniło miejsce wykonywania pracy na swój dom. Co dwudziesta ankietowana osoba (5 proc.) została wysłana na przymusowy urlop wypoczynkowy. 4 proc. przeszło na zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem.

W gorszej sytuacji jest kilkanaście procent osób, które straciły pracę, bądź zarobki. 8 proc. respondentów zadeklarowało, że nie pracuje w ogóle, ponieważ działalność firmy bądź instytucji, w której pracowali, została zawieszona. Kolejne 2 proc. straciło pracę wykonywaną na umowę cywilnoprawną. Tyle samo osób (2 proc.) było zmuszonych zawiesić działalność gospodarczą. W podobnej sytuacji jest 3 proc. osób, które zostały wysłane na urlop bezpłatny. W sumie daje to 15 proc. respondentów, którzy z powodu epidemii utracili możliwość zarobkowania.

GfK sprawdziło także, jakie są najpopularniejsze sposoby Polaków na uniknięcie zarażenia koronawirusem. Ankietowani najczęściej wskazywali na częstsze mycie rąk. Robi tak 85 proc. uczestników sondażu. Popularne jest także unikanie kontaktu z innymi ludźmi (80 proc.), pozostawanie w domu (67 proc.) i unikanie zakupów w dużych sklepach (47 proc.). 19 proc. ankietowanych w ogóle stara się nie robić zakupów. 5 proc. chodzi w maseczce poza domem, przy czym chciałoby tak robić 18 proc., lecz nigdzie nie może kupić maseczki. 37 proc. używa gotowego środka do dezynfekcji, a 17 proc. środka zrobionego samodzielnie. 33 proc. wzmacnia odporność za pomocą suplementów, 30 proc. za pomocą produktów naturalnych, np. czosnku a 16 proc. uprawiając sport. 28 proc. ankietowanych częściej wykonuje pranie. 18 proc. stosuje jeszcze inne metody. Respondenci mogli wskazać maksymalnie 3 odpowiedzi.

Sondaż został wykonany metodą CAWI (wspomaganych komputerowo wywiadów z respondentami z wykorzystaniem ankiety umieszczonej w internecie) na losowo-kwotowej, reprezentatywnej przedmiotowo, ogólnopolskiej próbie 500 osób.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA: Bezrobocie może wzrosnąć bardziej niż w czasie wielkiego kryzysu lat trzydziestych

Kresy.pl / Wirtualne Media
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz