Pandemia koronawirusa może mieć katastrofalne skutki dla amerykańskiej gospodarki. Bankructwa wielu przedsiębiorstw mogą doprowadzić do bezrobocia nienotowanego wcześniej w USA.

Think-tank Economic Policy Institute przewiduje, że w wyniku zablokowania gospodarki przez pandemię koronawirusa już w drugim kwartale bieżącego roku pracę straci 3 mln Amerykanów, jak przytoczył w środę portal Forsal. Oznaczać to będzie wzrost liczby bezrobotnych o 50 proc. W lutym, według danych Departamentu Pracy w US, bez pracy jest 5,8 mln zdolnych do jej podjęcia Amerykanów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Forsal odnotowuje duże wahania na amerykańskich giełdach. Wartość indeksów Dow Jones Industrial Average, S&P 500 i NASDAQ Composite w ciągu kilku dni spadła 20-30 proc. Do 20 dol. za baryłkę obniżyła się giełdowa cena ropy WTI. Tak wielki spadek cen tego surowca będzie oznaczał kłopoty dla państw uzależnionych od eksportu ropy, a zwłaszcza dla prywatnych koncernów prowadzących wydobycie. Szczególnie dla amerykańskich przedsiębiorstw wydobywających ropę naftową z łupków co jest technologią generalnie droższą od wydobywania surowca ze standardowych złóż. Forsal przytacza informację, ze poziom opłacalności wydobycia ropy w USA to cena 50 dol .za baryłkę.

Portal twierdzi też, że inwestorzy wyprzedają nawet amerykańskie obligacje co było przyczyną interwencji odpowiednika banku centralnego – FED na rynku, który zaczął bez ograniczeń skupować amerykańskie papiery skarbowe oraz inne papiery dłużne. Wraz ze spadkiem indeksów giełdowych w USA spadło bowiem oprocentowanie papierów dłużnych czyli zysk jaki mogą osiągnąć ich posiadacze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Czytaj także: W Norwegii bezrobocie wzrosło o 350 procent

forsal.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz