Polska znalazła się wśród krajów zamykających stawkę pod względem średniej płacy godzinowej w państwach Unii Europejskiej.

Europejski urząd statystyczny opublikował dane na temat średniej płacy godzinowej w krajach UE i strefy euro. Eurostat poinformował, że średnia stawka godzinowa w Unii Europejskiej osiągnęła w 2017 roku poziom 23,1 euro, natomiast w strefie euro: 26,9.

Dziesięć lat wcześniej stawki te wynosiły odpowiednio dla Unii i strefy euro 19,5 i 21,8 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Imigracja zarobkowa z Ukrainy zamraża płace Polaków i psuje polską gospodarkę – twierdzi ekspert

Według danych najwyższa płace osiągają zatrudnieni w Luksemburgu – 45 euro za godzinę pracy, Danii – 39,7 euro, Belgii 37,9 euro. Ponad 30 euro za godzinę przeciętnie zarabia się również we Francji (33,0 euro), w Holandii (33,7 euro w 2016 r.) i Niemczech (32,3 euro).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na końcu listy znalazły się kraje gdzie średnia płaca na godzinę wynosi poniżej 10 euro – na Łotwie stawka ta jest równa 8,6 euro, w Chorwacji 8,5 euro, na Litwie 8,4 euro, a na Węgrzech 7,4 euro.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”.

Eurostat publikując dane nie dysponował średnią stawką godzinową w Polsce w 2017 roku, dlatego przedstawił do zestawienia dane z 2016 roku. W porównaniu tym Polska znalazła się na trzecim miejscu od końca, tuż przed Rumunią i Bułgarią.

godzinowa

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Pomona :

    Stawka godzinowa w Polsce 4 razy niższa od średniej unijnej! PiS jakoś nie pochwalił się tą wiadomością w głównym wydaniu wiadomości, tylko pierniczył o 500+. I za te głodowe stawki Polacy pracują na śmieciówkach! Tu jest Afryka. Rząd nawet nie dostarczył danych do Brukseli, bo pewnie liczył, że pominą Polskę w tabeli. Zaproście jeszcze więcej Ukraińców do pracy, a za 2 lata pożegnacie się ze stołkami.