Polska poparła w czwartek Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego, która – jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych – podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu. Spośród państw Unii Europejskiej dokumenty podpisały jedynie Polska i Węgry.

“Minister Zbigniew Rau wyraził w imieniu Polski poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego podpisanej dziś przez ponad 30 państw. Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu” – czytamy we wpisie Ministerstw Spraw Zagranicznych.

W filmie zamieszczonym na Twitterze Rau mówił, że Polska popiera deklarację, ponieważ “wierzymy, że rodzina ma fundamentalne znacznie dla każdego silnego społeczeństwa, a każda kobieta zasługuje na życie w zdrowiu”. “Razem jesteśmy silniejsi” – stwierdził Rau.

Do podpisania deklaracji odniósł się także wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. “Polska wraz z Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Węgrami i ponad 30 krajami podpisuje dziś z dumą Deklarację Genewską. Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia. W prawie międzynarodowym nie istnieje  «prawo człowieka do aborcji». Aborcja nie może być uznawana za metodę planowania rodziny” – napisał Jabłoński.

W deklaracji podkreślono m.in. rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa. Sygnatariusz zgodzili się też, że “w żadnym przypadku nie należy promować aborcji jako metody planowania rodziny” oraz że “wszelkie środki lub zmiany związane z aborcją w systemie opieki zdrowotnej mogą być określone jedynie na szczeblu krajowym lub lokalnym zgodnie z krajowym procesem legislacyjnym”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inicjatorami wydarzenia byli sekretarz stanu USA Mike Pompeo i amerykański sekretarz zdrowia i opieki społecznej Alex Azar. Jak napisano na stronie Ordo Iuris, dokument jest deklaracją ideową państw, które dążą do przywrócenia prawdziwego znaczenia koncepcji praw człowieka. Filarami deklaracji są:

  • troska o zdrowie kobiet;
  • ochrona życia ludzkiego;
  • wzmocnienie rodziny jako podstawowej komórki społecznej;
  • obrona suwerenności narodów w kreowaniu własnej polityki w zakresie ochrony życia.

„Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł tego samego dnia, co podpisanie Geneva Consensus Declaration. Te dwa wydarzenia, potwierdzające ochronę życia, stanowią przełom na skalę europejską i światową. Szczególnie istotne jest, że ponad 30 krajów zadeklarowało wspólne wartości. Będą one stanowiły silną koalicję, dzięki której uda się obronić fundamentalne prawa człowieka, podkopywane w ostatnim czasie na forum międzynarodowym” –  skomentował podpisanie deklaracji dr Filip Furman, Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Ordo Iuris, który także wziął udział w wydarzeniu.

CZYTAJ TAKŻE: “Wypier…ć”, “jeb.. PiS”, “precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+WIDEO/+FOTO/ 16+]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply