Polska poparła w czwartek Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego, która – jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych – podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu. Spośród państw Unii Europejskiej dokumenty podpisały jedynie Polska i Węgry.
„Minister Zbigniew Rau wyraził w imieniu Polski poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego podpisanej dziś przez ponad 30 państw. Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu” – czytamy we wpisie Ministerstw Spraw Zagranicznych.
Min. @RauZbigniew wyraził w imieniu ?? poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego podpisanej dziś przez 30+ państw.
Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu. https://t.co/ojuw3tX5gh
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ?? (@MSZ_RP) October 22, 2020
W filmie zamieszczonym na Twitterze Rau mówił, że Polska popiera deklarację, ponieważ „wierzymy, że rodzina ma fundamentalne znacznie dla każdego silnego społeczeństwa, a każda kobieta zasługuje na życie w zdrowiu”. „Razem jesteśmy silniejsi” – stwierdził Rau.
Do podpisania deklaracji odniósł się także wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. „Polska wraz z Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Węgrami i ponad 30 krajami podpisuje dziś z dumą Deklarację Genewską. Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia. W prawie międzynarodowym nie istnieje «prawo człowieka do aborcji». Aborcja nie może być uznawana za metodę planowania rodziny” – napisał Jabłoński.
?? Polska wraz z ?? ?? ?? i 30+ krajami podpisuje dziś z dumą Deklarację Genewską:
✅ Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia.
✅ W prawie międzynarodowym nie istnieje „prawo człowieka do aborcji”.
✅ Aborcja nie może być uznawana za metodę planowania rodziny. https://t.co/AKICqa0czG— Paweł Jabłoński (@paweljabIonski) October 22, 2020
Deklaracja został podpisana przez: Polskę, USA, a także Królestwo Bahrajnu, Białoruś, Benin, Brazylię, Burkina Faso, Kamerun, Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga (Kongo-Brazzaville), Dżibuti, Egipt, Królestwo Eswatini, Gambię, Haiti, Węgry, Indonezję, Irak, Kenię, Kuwejt, Libię, Nauru, Niger, Oman, Pakistan, Arabię Saudyjską, Senegal, Sudan Południowy, Sudan, Ugandę, Zjednoczone Emiraty Arabskie, i Zambię.
W deklaracji podkreślono m.in. rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa. Sygnatariusz zgodzili się też, że „w żadnym przypadku nie należy promować aborcji jako metody planowania rodziny” oraz że „wszelkie środki lub zmiany związane z aborcją w systemie opieki zdrowotnej mogą być określone jedynie na szczeblu krajowym lub lokalnym zgodnie z krajowym procesem legislacyjnym”.
Inicjatorami wydarzenia byli sekretarz stanu USA Mike Pompeo i amerykański sekretarz zdrowia i opieki społecznej Alex Azar. Jak napisano na stronie Ordo Iuris, dokument jest deklaracją ideową państw, które dążą do przywrócenia prawdziwego znaczenia koncepcji praw człowieka. Filarami deklaracji są:
- troska o zdrowie kobiet;
- ochrona życia ludzkiego;
- wzmocnienie rodziny jako podstawowej komórki społecznej;
- obrona suwerenności narodów w kreowaniu własnej polityki w zakresie ochrony życia.
„Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł tego samego dnia, co podpisanie Geneva Consensus Declaration. Te dwa wydarzenia, potwierdzające ochronę życia, stanowią przełom na skalę europejską i światową. Szczególnie istotne jest, że ponad 30 krajów zadeklarowało wspólne wartości. Będą one stanowiły silną koalicję, dzięki której uda się obronić fundamentalne prawa człowieka, podkopywane w ostatnim czasie na forum międzynarodowym” – skomentował podpisanie deklaracji dr Filip Furman, Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Ordo Iuris, który także wziął udział w wydarzeniu.
Kresy.pl / hhs.gov / gov.pl / ordoiuris.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!