Minister rolnictwa Czesław Siekierski w rozmowie z Radiem Poznań przyznał, że Polska może poprzeć umowę handlową między Unią Europejską a państwami Mercosur, ale pod warunkiem wprowadzenia rekompensat i limitów na import. Kwestia ratyfikacji umowy pozostaje otwarta.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski w rozmowie w Radiu Poznań 20 marca odniósł się do kontrowersyjnej umowy handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur, obejmującymi Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj. Umowa, która została uzgodniona politycznie 6 grudnia 2024 roku, budzi sprzeciw rolników i części państw członkowskich UE.
Polska, jak podkreślił Siekierski, nie zgadza się na jej obecną wersję. – „Polska przeciwna jest takiej umowie” – stwierdził minister, dodając jednak, że możliwe jest zaakceptowanie porozumienia, jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie rekompensaty i limity. – „Ale pod pewnymi warunkami, także dokonywania pewnych zmian w tej umowie” – zaznaczył.
W rozmowie Siekierski odniósł się również do wpływu umowy na polski rynek drobiu i wołowiny. – „Nas bardziej by interesował drób, choć wołowina też, to są pewne rzeczy ustalone, tylko problem jest w tym, jaki zakłada się wzrost, jakie są inne uwarunkowania, jaka jest struktura importu wołowiny czy drobiu, bo nie chodzi o ogólną kwotę, ale także o strukturę” – powiedział minister.
Zablokowanie ratyfikacji umowy wymaga sprzeciwu czterech państw członkowskich UE, które łącznie reprezentują co najmniej 35 procent ludności Wspólnoty. Wcześniej przeciwko porozumieniu opowiadał się także premier Donald Tusk. Ostateczna decyzja w sprawie przyjęcia lub odrzucenia umowy pozostaje kwestią negocjacji na poziomie unijnym.
Umowa handlowa z blokiem Ameryki Łacińskiej oraz stopniowa integracja Ukrainy, zwłaszcza w kontekście jej potencjalnego przystąpienia do UE, stwarzają możliwości, których UE nie może ignorować w obliczu globalnych napięć handlowych – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen w wywiadzie dla Euronews.
Według polityka ewentualna wojna handlowa z USA przemawia za wzmocnieniem relacji handlowych z Ukrainą oraz podpisaniu porozumienia z południowoamerykańską organizacją Mercosur, zrzeszającą Brazylię, Argentynę, Boliwię, Paragwaj i Urugwaj.
Kresy.pl/Farmer.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!