Premier Donald Tusk mówił w poniedziałek o potencjalnej możliwości zestrzeliwania rosyjskich pocisków lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy. Sprawę skomentowały USA.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk mówił o potencjalnej możliwości zestrzeliwania rosyjskich pocisków lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy. Stwierdził, że ta “idea, która narodziła się w Polsce” jest od dłuższego czasu przedmiotem rozmów. Jak dodał, propozycja ta musi mieć poparcie NATO.

“Potrzebujemy tutaj współpracy z NATO. W interesie Polski i Ukrainy jest, żeby takie działanie miało pieczątkę zatwierdzenia społeczności międzynarodowej, najlepiej NATO” – oświadczył Tusk.

“Zdaję sobie sprawę, że te decyzje mogą być niewystarczające dla Ukrainy, ale będę rozmawiał z sojusznikami, jak takie działania zorganizować” – kontynuował.

Chodzi o podpisaną w poniedziałek polsko-ukraińską umowę o bezpieczeństwie. Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zasugerował na platformie X, że “w dokumencie zawarto zapis dotyczący zestrzeliwania w przestrzeni powietrznej Ukrainy rosyjskich rakiet i dronów wystrzeliwanych w kierunku Polski”. 

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller skomentował sprawę podczas poniedziałkowego briefingu.

“Nie mam dziś do ogłoszenia żadnych zmian, ani w polityce USA, ani w polityce NATO. Ale oczywiście zawsze, gdy członek NATO chce podnieść jakąś politykę, ma taką możliwość i może omówić ją z innymi głowami państw. W tym tygodniu mamy szczyt Sojuszu i jestem pewien, że to jest coś, o czym można rozmawiać” – przekazał.

W poniedziałek, podczas wizyty ukraińskiego przywódcy w Warszawie, Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski podpisali Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Ukrainą. Szef polskiego rządu podkreślił po podpisaniu umowy, że podobne porozumienia zawarło z Ukrainą już 19 państw i UE jako całość.

W umowie znalazły się zapisy o współpracy w zakresie przeciwdziałania rosyjskim atakom lotniczym, które mogą zmierzać w kierunku Polski, a także o utworzeniu w Polsce ukraińskiego legionu.

“Uczestnicy zgadzają się, że konieczna jest kontynuacja dialogu dwustronnego oraz z innymi partnerami w celu oceny zasadności i wykonalności ewentualnego przechwytywania w przestrzeni powietrznej Ukrainy pocisków rakietowych i bezzałogowych statków powietrznych wystrzelonych w kierunku terytorium Polski z zachowaniem niezbędnych procedur uzgodnionych przez zaangażowane państwa i organizacje” – stwierdzono w podpisanej umowie.

state.gov / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply