Beata Maluszycka, dotychczasowa zastępczyni dyrektora samorządu rejonu wileńskiego, zostanie nową wiceminister spraw wewnętrznych RL. Resortem tym od miesiąca kieruje Polka z Litwy, Rita Tamašunienė.

O nominacji dla Beaty Maluszyckiej poinformowano we wtorek. Będzie trzecim wiceministrem spraw wewnętrznych. Od niedawna szefową MSZ RL jest Polska z Litwy i czołowa polityk Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, Rita Tamašunienė. Jak poinformowała jej doradca, Bożena Zaborowska-Zdanowicz, nowa wiceminister obejmie stanowisko w najbliższy czwartek. W resorcie będzie odpowiadać za samorządność i administrację publiczną.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Minister Tamašunienė miała dotąd dwóch zastępców: Česlovasa Mulmę i Tautvydasa Tamulevičiusa. Obaj byli zastępcami poprzedniego szefa MSW, Eimutisa Misiūnasa. Kanclerzem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RL jest Polak, Waldemar Urban.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Jak podaje portal L24.lt, Beata Maluszycka ukończyła studia z zakresu zarządzania i administracji biznesu na Uniwersytecie Wileńskim. Od 1997 do 2006 roku pracowała według specjalności w wielu spółkach. W latach 2006-2008 była doradcą litewskiego ministra gospodarki. Od 2009 roku pracowała w administracji samorządu rejonu wileńskiego – najpierw jako zastępca kierownika Wydziału Gospodarki i Rozwoju, a od 2010 do 2017 roku jako szefowa tego wydziału. Od grudnia 2017 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora samorządu rejonu wileńskiego.

Jak informowaliśmy, 20 sierpnia br. podczas nadzwyczajnej sesji Sejmu Republiki Litewskiej zaprzysiężeni zostali trzej nowi ministrowie. Wśród nich są dotychczasowi posłowie i czołowi politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin: Rita Tamašunienė, nowa minister spraw wewnętrznych i Jarosław Narkiewicz – nowy minister łączności. Ponadto, nowym ministrem rolnictwa został oficjalnie Andrius Palionis z Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Tym samym zatwierdzono skład odnowionego, XVII rządu RL. Na jego czele stoi dotychczasowy premier, Saulius Skvernelis. W nowym rządzie AWPL-ZChR będzie nadzorowała takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi. To efekt lipcowego porozumienia koalicyjnego zawartego przez polską partię z trzema innymi ugrupowaniami.

Z końcem sierpnia Władysław Kondratowicz, polski polityk, samorządowiec i urzędnik państwowy z Litwy, został mianowany wiceministrem łączności. Przypomnijmy, że tydzień wcześniej na stanowisko wiceministra oświaty, nauki i sportu Litwy została powołana Polka z Wileńszczyzny, Jolanta Urbanowicz. Resort ten ma kluczowe znaczenie dla interesów polskiej wspólnoty na Litwie.

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz