Polak został wiceministrem łączności na Litwie

Wiceministrem Łączności Republiki Litewskiej został Władysław Kondratowicz, Polak z Litwy. Szefem resortu jest czołowy polityk polskiej partii z Litwy, Jarosław Narkiewicz.

Władysław Kondratowicz, polski polityk, samorządowiec i urzędnik państwowy z Litwy, został mianowany wiceministrem łączności, którym od niedawna kieruje inny Polak, Jarosław Narkiewicz – czołowy polityk Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Jak poinformował portal L24.lt, w czwartek nowy wiceminister rozpoczął pracę. Ostatnio pełnił funkcję szefa grupy ds. transportu drogowego i lotnictwa, będąc dyrektorem departamentu w resorcie łączności.

Początkowo Kondratowicz był wymieniany jako kandydat do objęcia stanowiska ministra łączności. Wówczas Narkiewicz był typowany na szefa MSW Litwy. Sam Kondratowicz był już wcześniej wiceministrem, w rządzie Algirdasa Butkevičiusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Przypomnijmy, że tydzień temu na stanowisko wiceministra oświaty, nauki i sportu Litwy została powołana Polka z Wileńszczyzny, Jolanta Urbanowicz. Resort ten ma kluczowe znaczenie dla interesów polskiej wspólnoty na Litwie.

Jak podaje L24.lt, nowy wiceminister łączności będzie odpowiedzialny za politykę drogową, kolejową, transport lotniczy, projekt „Via Baltica”, bezpieczeństwo ruchu drogowego i zrównoważoną mobilność. Będzie też nadzorować zarządzanie majątkiem państwowym i spółkami.

Władysław Kondratowicz urodził się w 1972 roku. Ukończył szkołę średnią w Niemieżu, po czym studiował zarządzanie i administrację na wydziale zarządzania Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina. W latach 2007 – 2013 pracował w administracji rejonu wileńskiego, w tym jako zastępca dyrektora administracji. Jednocześnie, od 2009 roku był koordynatorem projektów lokalnych w rejonie wileńskim.

Od 2013 do 2014 Kondratowicz pełnił funkcję wiceministra komunikacji w rządzie Algirdasa Butkevičiusa. Potem był asystentem poselskim. W 2015 roku został wybrany do Rady rejonu wileńskiego. Później objął stanowisko zastępcy dyrektora departamentu w resorcie komunikacji.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu podczas nadzwyczajnej sesji Sejmu Republiki Litewskiej zaprzysiężeni zostali trzej nowi ministrowie. Wśród nich są dotychczasowi posłowie i czołowi politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin: Rita Tamašunienė, nowa minister spraw wewnętrznych i Jarosław Narkiewicz – nowy minister łączności. Ponadto, nowym ministrem rolnictwa został oficjalnie Andrius Palionis z Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Tym samym zatwierdzono skład odnowionego, XVII rządu RL. Na jego czele stoi dotychczasowy premier, Saulius Skvernelis. W nowym rządzie AWPL-ZChR będzie nadzorowała takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi.

L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz