Iran i Rosja mają głęboko zakorzenione i rozwijające się stosunki w różnych dziedzinach, powiedział sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani.

Szamchani wygłosił taką uwagę po przyjeździe do Moskwy, gdzie w środę ma wziąć udział w piątej rundzie regionalnego dialogu na temat bezpieczeństwa w stolicy Rosji. Irański urzędnik powiedział, że jego państwo łączą z Rosją więzy gospodarcze, w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony oraz nauki, przytoczył portal irańskiej telewizji PressTV.

Szamchani zaznaczył, że konieczne jest dokonanie przeglądu opracowanej przez najwyższych urzędników obu krajów mapy drogowej dla zacieśnienia współpracy dwustronnej w ciągu najbliższych dwóch dekad. Jeszcze w styczniu minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian powiedział, że zlecili to prezydenci dwóch państw.

Szamchani powiedział, że uczestnicy regionalnego dialogu w sprawie bezpieczeństwa będą omawiać najnowsze wydarzenia polityczne, gospodarcze i związane z bezpieczeństwem w Afganistanie. Najwyższy urzędnik do spraw bezpieczeństwa Iranu zauważył, że korzenie problemów Afgańczyków wynikają z nieskuteczności działań amerykańskich sił okupacyjnych i incydentów po okupacji. „Afganistan może stać się punktem kryzysowym w regionie” – ostrzegł Irańczyk.

Zwracając uwagę na kraje regionu dotknięte obcą interwencją widać, że problemy w tych krajach są spowodowane dwoma centralnymi kwestiami, a mianowicie „sianiem w nich niezgody i niedopuszczaniem do rozwiązywania kryzysów regionalnych przez same kraje regionu”.

Szamchani podkreślił, że to właśnie mocarstwa pozaregionalne są tymi, które sieją niezgodę w krajach regionu i ingerują w ich sprawy wewnętrzne, próbując ograniczyć ich możliwości rozwiązywania regionalnych kryzysów. Irański urzędnik poczynił aluzję do polityki USA, choć nie wymienił z nazyw tego państwa.

Czytaj także: Media: Rosja dostarczy Iranowi samoloty Su-25

presstv.ir/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz