Po zwycięstwie secesjonistów w wyborach lokalnych triumfujący były premier Katalonii chce rozmawiać z hiszpańskimi władzami.

Były premier Katalonii Carles Puigdemont w reakcji na zwycięstwo secesjonistów w lokalnych wyborach w Katalonii wezwał hiszpańskie władze do podjęcia z nim dialogu. Jest on gotów zasiąść do stołu rozmów w Brukseli, gdzie obecnie przebywa, bądź w dowolnym kraju UE poza Hiszpanią, gdzie może zostać aresztowany. – podało w piątek BBC.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Katalonia chce być niepodległym państwem. Taka jest wola katalońskiego narodu – mówił Puigdemont. – Myślę, że plan [premiera Hiszpanii] Mariano Rajoya nie powiódł się, więc musimy znaleźć nowy sposób podejścia do tego kryzysu. – uważa zdymisjonowany premier prowincji.

Przypomnijmy, że po przeliczeniu 99,89 proc. głosów, podano, że w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Katalonii zwyciężyli zwolennicy secesji. Co prawda najwięcej mandatów zdobyła najpewniej Partia Obywatelska (Ciudadanos), opowiadająca się za dalszą unią z Hiszpanią i sprzeciwiająca się secesji (37 miejsc w parlamencie), ale jej zwycięstwo jest faktycznie pyrrusowe. Łącznie ugrupowania opowiadające się za secesją od Hiszpanii uzyskały co najmniej 70 mandatów, co daje im większość w katalońskim parlamencie.

Partia Puigdemonta, Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya) zdobyła 34 mandaty. Trzecie miejsce (32 mandaty) zajęła Republikańska Lewica Katalonii (ERC), której szefem jest osadzony w areszcie były wicepremier Oriola Junquerasa.

Jak pisze BBC, obecnie nie jest jasne, komu zostanie powierzona misja tworzenia nowego lokalnego rządu. Premier Rajoy zarządzając przyspieszone wybory liczył na przegraną secesjonistów, lecz to jego ugrupowanie – Partia Ludowa odniosła największą porażkę w historii zdobywając tylko 3 miejsca. Komentując te wyniki Puigdemont powiedział, że „państwo hiszpańskie zostało pokonane”, a premier Mariano Rajoy „został spoliczkowany”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Puigdemont: Katalonia zdobyła prawo do niepodległości

Kresy.pl / BBC

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz