Prezentująca eurosceptyczny oraz antyimigracyjny program partia Liga otrzymała największą liczbę wskazań w najnowszym sondażu. Poparcie dla niej rośnie.

Partię wicepremiera Matteo Salviniego wskazało w sondażu SVG aż 31% zdecydowanych oddać swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Włochów. W porównaniu do poprzedniego sondażu tej pracowni poparcie dla Ligi wzrosło o jeden punkt procentowy. Liga należy w PE do frakcji Europa Wolności i Demokracji (ENF) wraz z Francuzami wybranymi z listy Frontu Narodowego, członkami Wolnościowej Partii Austrii (FPO), holenderskiej Partii Wolności (PVV), dwoma deputowanymi, którzy dostali się z listy polskiego Kongresu Nowej Prawicy, przedstawicielem Interesu Flamandzkiego (VB) i Brytyjką, która weszła do izby z ramienia Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Drugie miejsce i znacznie mniejszą proporcję głosów uzyskał Ruch 5 Gwiazd (M5S), obecnie główna partia rządząca Włochami, której Liga jest koalicjantem. M5S wybrało 22% badanych. Poparcie dla tej partii nie zmieniło się. W Parlamencie Europejskim Ruch należy do frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), które trzon tworzy też główna część polityków, którzy weszli do izby z ramienia Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Jest w niej także reprezentant polskiej Wolności, politycy szeregu małych francuskich partii, Alternatywy dla Niemiec (AfD) i litewskiego Prawa i Porządku (TT).

Dopiero trzecie miejsca zajęła w sondażu reprezentującą stare siły centrolewicy Partia Demokratyczna (PD), którą poparło 20% respondentów. Poparcie dla partii nie zmieniło się. PD należy w Parlamencie Europejskim do dotychczas jednej z dwóch głównych frakcji głównego nurtu – Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Sondaże z różnych państw wskazują, że może ona utracić największą liczbę deputowanych w majowych wyborach.

Partia Naprzód Włochy (FI) otrzymała 8% poparcia. 4% uzyskała partia Bracia Włosi (FdI). Pozostałe partie uzyskały 3% bądź mniej.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-11 marca metodą osobistych wywiadów na próbie 1500 obywateli.

Czytaj także: Prawie 60 proc. Ukraińców chce wstąpienia Ukrainy do UE [SONDAŻ]

facebook.com/EuropeElects/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply