Najnowszy sondaż pracowni CBOS wskazuje, że większość Polaków może być już zmęczona ostrym konfliktem między rządem PiS i partiami liberalnej opozycji, i zniechęcona do obu obozów.

Portal Interia przytacza wyniki październikowego sondażu CBOS, w czasie którego zapytano Polaków o to czy sympatyzują z obozem rządzącym czy raczej z opozycją. Tych pierwszych było 32%, sympatyków opozycji wyraźnie mniej, bo tylko 20%. Największą okazała się jednak grupa respondentów, którzy stwierdzili, że nie identyfikują się z żadną ze stron ostrego konfliktu, jakie dzieli polską scenę polityczną. Taki wskazań było 44%.

Portal zwraca uwagę, że słabnie głównie opozycja. Podobne pytanie CBOS zadał w ramach swojego majowego sondażu. Proporcja sympatyków obozu rządzącego była w tedy identyczna jak w październiku. Natomiast sympatyków opozycji było wówczas jeszcze niewiele mniej niż zwolenników rządu, to jest 30%, a więc aż o 10 punktów procentowych więcej niż było ich pięć miesięcy później. Odpowiednio o 10 punktów procentowych wzrosła liczba badanych nie utożsamiających się ani z rządem, ani z opozycją.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Charakterystyczne, że 47% pytanych uznało, iż za rządów PiS doszło do nasilenia konfliktów między Polakami sympatyzującymi z różnymi siłami politycznymi. 13% uznało, że poziom konfliktów się obniżył, a tylko 2% oceniło, że w polskim narodzie nie ma konfliktów. 11% nie potrafiło udzielić jasnej odpowiedzi na te pytanie.

Co ciekawe, o ile wśród respondentów określających się mianem prawicowców zdecydowaną większość stanowią zwolennicy obozu rządzącego (76%), wśród osób identyfikujących się z lewicą sympatie rozkładają się niemal po równo: 46% preferuje opozycję, a 45% wybiera obóz rządowy. Może to świadczyć o docenianiu przez obywateli hojnej polityki społecznej rządu Beaty Szydło. Zdaje się to potwierdzać także innych wskaźnik. „46% badanych uważa, iż zmiany dokonywane w ciągu ostatnich dwóch lat sprawiły, że Polska stała się krajem bardziej sprawiedliwym, niż była wcześniej. Nie zgadza się z tą tezą 29%, natomiast 15% badanych sądzi, że pod tym względem Polska za rządów PiS się nie zmieniła” – przytacza portal.

43% badanych uznało, że obecny rząd nie chce ograniczać prawa do wyrażania opinii krytycznych wobec niego. Ograniczenia tego prawa obawia się natomiast 42% badanych.

Czytaj także: Trzy czwarte mieszkańców Europy Środkowej uważa politykę migracyjną UE za złą [SONDAŻ]

fakty.interia.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz