W swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent USA pozytywnie wyrażał się na temat Polski i „wielkiego narodu stającego w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności”. Wymienił nasz kraj za Arabią Saudyjską i Izraelem. Jednocześnie, skrytykował politykę energetyczną Niemiec i wzywał do izolacji Iranu.

We wtorek rano czasu lokalnego, prezydent USA Donald Trump wystąpił podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Trump powiedział m.in., że w przyszłości Stany Zjednoczone udzielą pomocy zagranicznej jedynie tym, którzy je szanują, i tym, którzy są przyjaciółmi USA. W tym kontekście wymienił Arabię Saudyjską, Izrael i Polskę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same; jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności – powiedział amerykański prezydent. Odniósł się też do kwestii gazociągu Nord Stream 2:

– Wraz z budową Nord Stream 2 Niemcy staną się całkowicie zależne od rosyjskiej energii.

Przeczytaj: Trump chwali Polskę i gani Niemcy podczas wizyty Merkel w USA

Czytaj również: Trump o Europie: „wróg”. Szef MSZ Niemiec: nie możemy już polegać na USA

Donald Trump oświadczył też, że jego kraj nie podpisze międzynarodowego paktu w sprawie migracji. Jego zdaniem, poszczególne kraje powinny prowadzić w tym zakresie własną politykę.

Ponadto, Trump wezwał do „sprawiedliwej i zrównoważonej” wymiany handlowej, odnosząc się w tym kontekście do Chin. Podkreślił, że nierównowaga handlowa z Państwem Środka „nie może być tolerowana”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czasie wystąpienia amerykańskiego prezydenta doszło do niespodziewanej sytuacji. W swoim przemówieniu Trump oświadczył, że jego administracja rządowa w ciągu niespełna dwóch lat „osiągnęła więcej, niż niemal jakakolwiek administracja w historii naszego kraju”. Z sali odpowiedziały mu głośne odgłosy niedowierzania i chichot. – To prawda – oświadczył, na co część zebranych zaczęła się śmiać. Zaskoczony Trump zaśmiał się i odpowiedział z uśmiechem: – Nie spodziewał się takiej reakcji, ale OK. Na sali rozległy się oklaski.

Jednak później Trump nakreślił, jak określił to w relacji portal Fox News, „bezwstydnie nacjonalistyczną doktrynę” swojej administracji, podkreślając jej napięcia w relacjach z ONZ.

– Nigdy nie poddamy amerykańskiej suwerenności niewybieranej, niezrozumiałej globalnej biurokracji. Ameryka jest rządzona przez Amerykanów – powiedział Trump na forum ONZ. – Odrzucamy ideologię globalizmu, a przyjmujemy doktrynę patriotyzmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podkreślając znaczenie potęgi gospodarczej i militarnej USA dodał też, że „Ameryka zawsze będzie wybierać niepodległość i współpracę ponad globalny rząd, kontrolę i dominację”.

Prezydent USA poruszył również kwestię Iranu. Ponownie skrytykował porozumienie nuklearne z Iranem, z którego jego kraj się wycofał i zaapelował do wszystkich krajów świata, by izolować irańskie władze na arenie międzynarodowej. – Okropne porozumienie w sprawie programu nuklearnego było gratką dla irańskich przywódców – powiedział, zarzucając Teheranowi m.in. o defraudację miliardów dolarów z budżetu państwa i zawładnięcie gospodarką, by eksportować wojnę. Wyraźnie sugerował też, że irańskie władze wykorzystywały fundusze z porozumienia nuklearnego, by „finansować spustoszenie i rzeź w Jemenie i Syrii”. – Wzywamy wszystkie narody, by izolowały irański reżim tak długo, jak będzie on agresywny. Trump dodał, że USA pracują z krajami Zatoki Perskiej, by utworzyć regionalny sojusz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie możemy pozwolić, by czołowy światowy sponsor terroryzmu posiadał najgroźniejszą broń na tej planecie. Nie możemy pozwolić reżimowi, który skanduje „Śmierć Ameryce” i grozi Izraelowi anihilacją, na posiadanie środków, umożliwiających uderzenie nuklearne na jakiekolwiek miasto na Ziemi – powiedział Trump.

Odnośnie sytuacji w Syrii, Trump zapowiedział, że w razie użycia tam broni chemicznej przez władze w Damaszku, Stany Zjednoczone „odpowiedzą”.

W kwestii Korei Północnej Trump powiedział, że sankcje nałożone na Koreę Północną pozostają w mocy. Mówił też, że chce ograniczyć do 25 procent amerykański wkład w operacje pokojowe. Według danych ONZ, Amerykanie wpłacają obecnie na ten cel najwięcej, finansując prawie 28,5 proc. budżetu.

Foxnews.com / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz