Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział w poniedziałek, że Europa nie może już całkowicie polegać na USA. Zareagował w ten sposób na wypowiedź Donalda Trumpa, który nazwał Unię Europejską „wrogiem” USA w obszarze handlu. – podała agencja Reutera.

W niedzielę ukazał się wywiad Trumpa dla telewizji CBS News, nagrany dzień wcześniej. Amerykański prezydent powiedział w nim, że USA mają „wielu wrogów”. Wśród nich wymienił Rosję, Chiny i Unię Europejską.

Myślę, że Unia Europejska to wróg, co oni nam robią w kwestii handlu – mówił Trump.- Nie pomyślelibyście tego o UE, ale jest ona wrogiem – dodawał. Według niego Chiny także są „wrogiem” w dziedzinie gospodarki, natomiast Rosja „w pewnych aspektach”.

Amerykański prezydent zastrzegł jednak, że nie ma na myśli nic złego. Według niego chodzi o to, że wymienione państwa oraz UE konkurują z USA.- Szanuję przywódców tych krajów. Ale w sensie handlowym naprawdę nas wykorzystali, a wiele z tych krajów jest w NATO i nie płacili swoich rachunków – tłumaczył.

Słowa Trumpa skomentował w poniedziałek szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Jak powiedział Funke, nie można już całkowicie polegać na USA i Europa powinna zareagować na to zacieśnieniem współpracy.

Nie możemy już całkowicie polegać na Białym Domu – mówił Maas. – Aby utrzymać nasze partnerstwo z USA, musimy je przemodelować. Pierwszą wyraźną konsekwencją może być tylko to, że musimy się skupić jeszcze bliżej w Europie. – uważa niemiecki polityk. Maas odniósł się także do zamiłowania Trumpa do uprawiania polityki na Twitterze:- Europa nie może pozwolić się podzielić, niezależnie od tego, jak ostre i absurdalne będą ataki słowne na Twitterze.

Trump od wczoraj przebywa w Finlandii, gdzie dzisiaj krótko po południu ma spotkać się z Władimirem Putinem. Krótko przed tym szczytem napisał na Twitterze, że „z powodu wielu lat lekkomyślności i głupoty Stanów Zjednoczonych” stosunki z Rosją nigdy nie były gorsze.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: nie wiem, czy Putin jest wrogiem czy przyjacielem

Kresy.pl / Reuters / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply