Donald Trump uważa, że szczyt NATO może być trudniejszy nawet od spotkania z Putinem.

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, tuż przed swoim wylotem do Europy, że nadchodzące spotkanie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem może być łatwiejsze od poprzedzającego je szczytu NATO w Brukseli. – podała agencja AFP.

Mówiąc reporterom w Białym Domu o czekających go spotkaniach, w tym o szczycie z Putinem w Helsinkach, Trump powiedział: „szczerze, Putin może być najłatwiejszy w nich wszystkich. Kto by pomyślał?”

Trump powtórzył swoje zarzuty wobec części krajów NATO, iż nie przeznaczają na obronność odpowiedniej części dochodu narodowego. „To będzie z pewnością interesujący czas dla NATO” – mówił o nadchodzącym szczycie Sojuszu. – „NATO nie traktuje nas sprawiedliwie, ale myślę, że coś wypracujemy. Płacimy o wiele za dużo a oni płacą o wiele za mało” – dodawał. Trump zapowiedział także, że podczas tej podróży „nie da się wykorzystać” przez Unię Europejską, której zarzucił „życie na koszt USA” poprzez z jednej strony oszczędzanie na wydatkach na obronność a z drugiej strony blokowanie amerykańskiego importu.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Trump powiedział również, że nie potrafi określić, czy Władimir Putin jest przyjacielem czy wrogiem. Pytany o to przez dziennikarzy zaznaczył, że jest on „rywalem”.

Zarzuty Trumpa spotkały się z odpowiedzią UE. Według agencji AFP przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział we wtorek, że ma przesłanie do prezydenta Trumpa, „który od dawna krytykuje Europę prawie codziennie”. „Droga Ameryko, doceniaj swoich sojuszników, w końcu nie masz ich tak wielu” – powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Szczyt NATO w Brukseli odbędzie się w dniach 11-12. lipca, natomiast spotkanie Trumpa z Putinem w Helsinkach zaplanowano na 16. lipca br.

Kresy.pl / PAP / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply