Przywódcy Chin i Rosji podpisali porozumienie o współpracy

Chiny i Rosja zawarły porozumienie, które ma pogłębić współpracę polityczną obu państw. Porozumienie podpisali Xi Jingping i Władimir Putin.

Obaj przywódcy spotkali się na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbywa się w chińskim mieście Quindao. Podpisali porozumienie „o dalszej współpracy na szlaku politycznym, walce z licznymi zagrożeniami”, jak informuje rosyjska agencja informacyjna TASS.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Sam fakt tego, że potwierdzamy wysoki poziom naszej współpracy i mówimy o konieczności jego rozwoju, w mojej opinii ma poważne znacznie dla stosunków międzynarodowych, dla więzi rosyjsko-chińskich” – powiedział prezydent Rosji. Jak tłumaczył „porozumienie ma poważne znaczenie, bo poza bieżącą pracą, której jest bardzo dużo, nie możemy zapominać o głównych kierunkach naszej współpracy […] Jeden z nich to współpraca na arenie międzynarodowej, w międzynarodowych organizacjach ONZ, „dwudziestce” [G-20], BRICS, SzOW”.

Putin zapowiedział też podpisanie ważnej umowy o współpracy gospodarczej między Rosją a ChRL. „Do podpisania samej umowy musi jeszcze przejść określony czas, nad tym trzeba jeszcze pracować, ale to pierwszy, bardzo poważny krok do organizacji poważnej integracji ekonomicznej na realną skalę” – objaśniał rosyjski prezydent. Putin podkreślał, że nowe porozumienie powinno wykorzystywać Eurazjatycki Związek Gospodarczy, „który my rozwijamy” i chiński projekt wielkiego korytarza transportowego przez Eurazję – Pas i Droga.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W wystąpieniu Putina nie zabrakło dużej dozy kurtuazji. „Chciałbym wyrazić słowa wdzięczności narodowi chińskiemu, kierownictwu ChRL, przewodniczącemu Xi Jingpingowi za wyjątkowo ciepłe przyjęcie” – powiedział Putin – „wszystko było rzeczywiście na wysokim poziomie profesjonalizmu, i właśnie po przyjacielsku”.

Czytaj także: Łukaszenko na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy

tass.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz