Szefowie dyplomacji Turcji i Stanów Zjednoczonych spotkali się w środę w Londynie. Dla tego pierwszego Hakana Fidana to piewsze tego typu wystąpienie w nowej roli.

Jak podaje turecki dziennik “Daily Sabah” spotkanie czołowych dyplomatów odbywa się na marginesie dwudniowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, jaka w środę rozpoczęła się w Londynie. Fidan podkreślił, że jego udział w konferencji podkreśla wsparcie jakiego Turcja chce udzielać Ukrainie. Szef tureckiej dyplomacji przekazał również, że bez względu na różnice zdań z Waszyngtonem w niektórych kwestiach, Ankara gotowa jest do współpracy z Amerykanami w ramach NATO oraz na innych płaszczyznach.

Przypominając, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan i prezydent USA Joe Biden ustanowili w zeszłym roku na spotkaniu w Madrycie “mechanizm strategiczny”. Jako cel mechanizmu Fidał wskazal rozwiązanie nierozstrzygniętych kwestii i zbadanie możliwości głębszej współpracy.

Ze swojej strony Blinken powiedział, że miał przyjemność spotkać się z „wieloletnim kolegą”, jak określił Fidana. Pochwalił stosunki dwustronne, mówiąc: „Tak wiele USA i Turcja robią razem w najbardziej istotnych, żywotnych kwestiach”.

Amerykann podkreślił wcześniej, że na porządku dziennym spotkania będzie zbliżający się szczyt NATO, akcesja Szwecji do sojuszu i współpraca obronna między dwoma państwami, a także “szereg kwestii, w tym współpraca energetyczna i gospodarcza”. Blinekn podsumował relacje z Turcją mówiąc – stosunki między naszymi krajami są głębokie i bogate”.

Fidan prowadził również dwustronne rozmowy z swoimi innymi odpowiednikami w Londynie, od Larsa Lokke Rasmussena z Danii i Antonio Tajaniego z Włoch, po minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenę Baerbock i Alexandra Schallenberga z Austrii.

Fidan był od 2014 r. szefem Narodowej Agencji Wywiadu (MIT), najpotężniejszej prawdopodobnie tureckiej specsłużby. Jednak Erdogan, który w maju uzyskał reelekcję na stanowisku prezydenta, dokonał na początku czerwca gruntownej rekonstrukcji rządu powołując Fidana na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Fidan zastąpił na nim Mevluta Cavusoglu. Ten uważany był za polityka sceptycznego wobec Zachodu i współpracy z USA. Część komentatorów uznała usunięcie go z urzędu za sygnał pewnego przeorientowania tureckiej polityki zagranicznej.

dailysabah.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply