Inicjatywa Polska znanej do tej pory z lewicowych poglądów Barbary Nowackiej zawiązuje koalicję z liberałami z PO i Nowoczesnej.

O układzie między Inicjatywą Polską a partiami liberalnymi poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Negocjacje między stworzoną przez liberałów Koalicją Demokratyczną a IP były prowadzone poufnie. GW określa porozumienie z Nowacką jako „duży sukces” partii parlamentarnej opozycji mimo, że lewicowe stowarzyszenie nie jest odnotowywane w sondażach i do tej pory znane jest głównie z przedstawienia projektu zdecydowanej liberalizacji obecnej ustawę antyaborcyjną. Projekt został następnie odrzucony w Sejmie między innymi głosami posłów Nowoczesnej.

W 2015 roku to właśnie Nowacka była promotorem pomysłu zawiązania szerokiej lewicowej koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Twojego Ruchu, Polskiej Partii Socjalistycznej, Unii Pracy i Partii Zielonych i została jej liderem w czasie kampanii wyborczej. Jednak koalicyjny start zakończył się klęską bowiem Zjednoczona Lewica zdobyła zaledwie 7,55% głosów czyli poniżej progu wyborczego przewidzianego dla koalicji (8%). W wyniku tego po raz pierwszy w III RP do Sejmu nie wszedł do Sejmu żaden reprezentant lewicy.

Portal dorzeczy.pl bagatelizuje znaczenie ruchu Nowackiej podkreślając słabość polityczną stowarzyszenia Nowackiej, kontrastującą z dobrymi wynikami sondażowymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Porozumienia z liberałami nie chce zawszeć także skrajnie lewicowa partia Razem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal lewicowej „Krytyki Politycznej” krytykuje posunięcie Nowackiej. „Ruch Nowackiej wydaje się daleko przedwczesny” – pisze Jakub Majmurek – „Byłby zrozumiały, gdyby do wyborów parlamentarnych w 2019 roku lewicy nie udało się porozumieć co do wspólnej listy, a żadna z lewicowych sił nie miałaby szansy na samodzielne przekroczenie progu wyborczego”. Jak ocenia – „Nowacka zbudowała swoją polityczną pozycję jako nadzieja na odnowienie lewicy, jako jedna z potencjalnych liderek lewicowego bloku. Teraz wielu jej sympatyków może mieć wrażenie, że liderka IP walkę o odbudowę lewicy poddała walkowerem, zanim w ogóle spróbowała wyprowadzić w niej pierwsze uderzeni”. Majmurek zauważa, że w wyborach do sejmików województw Inicjatywa Polska będzie szła w koalicji z partiami liberalnymi, podczas gdy w wyborach na prezydenta Warszawy popiera lewicowego kandydata Jana Śpiewaka zdecydowanie krytykującego liberałów.

dorzeczy.pl/krytykapolityczna.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz