Przewodniczący parlamentu Chińskiej Republiki Ludowej, Zhang Dejiang  przebywa w Polsce z czterodniową wizytą. To trzeci co do ważności chiński polityk.

Przewodniczący Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin (OZPL), przybył do Polski 13 lipca. Wizyta chińskiego polityka potrwa cztery dni. Pierwszego dnia wizyty chiński polityk spotkał się z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Obaj politycy podpisali memorandum o współpracy między Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej a OZPL.

Także we wtorek Zhang wziął udział w Polsko-Chińskim Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej. Według portalu Polska-Azja, chiński gość wyrażał zadowolenie z uczestnictwa Polski w projekcie wielkiej, transkontynenetalnej magistrali transportowej, która może zmienić system handlu światowego. Pierwszy dzień wizyty uwieńczony został spotkaniem z premier Beatą Szydło.

Zhang Dejiang odbył w ciągu następnych dni podróż do Krakowa. Spotkał się również z marszałkiem Senatu, Stanisławem Karczewskim. Na niedzielę zaplanowano spotkanie przewodniczącego chińskiego parlamentu z prezydentem Andrzejem Dudą. Długość i bogaty program wizyty Zhanga wskazują na wagę jaką przywiązują do niej obie strony. Jak sugeruje portal Polska-Azja “można przewidywać intensyfikację dwustronnej kooperacji w wielu wymiarach”.

Jeszcze przed przylotem Zhanga, Radosław Pyffel, zastępca dyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) określił polityką jako “osobę numer 3 w światowym mocarstwie numer 2”. Zwracał też uwagę na skład delegacji  – “Wraz z Przewodniczącym OZPL przylatuje do Polski kilkadziesiąt firm (wiele z branży infrastrukturalnej) i to takich w których portfolio znajdują się projekty w Afryce, Ameryce Łacińskiej i na całym świecie i przede wszystkim takich, które raczej nie latają na wycieczki (nie mówiąc o tym, ze gro z nich nie musi do Polski latać, bo już tutaj jest i to często od wielu lat)” – napisał Pyffel.

Ekspert wiąże perspektywę intensyfikacji kooperacji polsko-chińskiej z faktem, że do wizyty Zhanga Dejianga dochodzi “po oficjalnie już ogłoszonej ugodzie (dzień po wizycie D.Trumpa) do jakiej doszło ostatecznie po 6 latach sporów miedzy firma Covec (budująca A2) a GDDKIA, a minister Adamczyk przystąpił do akcji i czeka nas teraz cala seria przetargów na budowę infrastruktury”.

polska-azja.pl/facebook.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply