Biuro prasowe administracji prezydenta USA oficjalnie określiło datę wizyty prezydenta Polski w Białym Domu. Odbędzie się ona cztery dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Komunikat Biura Prasowego przywódcy USA zamieściła na Twitterze ambasador tego państwa w Warszawie Georgette Mosbacher. “Prezydent Donald J. Trump podejmie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w Białym Domu 24 czerwca 2020 r. Wizyta odbędzie się w czasie krytycznym zarówno dla USA jak i dla Polski, gdy otworzyliśmy nasze państwa po miesiącach walki z pandemią koronawirusa” – napisano w oświadczeniu.

“Jako bliscy partnerzy i sojusznicy w NATO, Stany Zjednoczone i Polska kontynuują rozszerzanie naszej współpracy w szerokim zakresie spraw. Prezydent Trump i prezydent Duda przedyskutują dalsze rozszerzenie naszej współpracy w dziedzinie obrony, ale też handlu, energetyki i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego” – wyjaśniono w komunikacie cel spotkania głów państw.

Przy okazji poprzedniej wizyty prezydenta Polski w Waszyngtonie podpisana została umowa o zwiększeniu liczby żołnierzy amerykańskiej armii stacjonujących w Polsce. Z kolei przy okazji zeszłorocznej wizyty w Polsce wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a w Warszawie podpisana została deklaracja w sprawie budowy sieci 5G, która dość powszechnie została odebrana jako antychińska w swojej wymowie.

Z wcześniejszych informacji medialnych, które pojawiły się jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wizyty Dudy w Białym Domu wynika, że spotkanie prezydentów będzie dotyczyć przeniesienia części amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski, dalszego blokowania budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, „a także inwestycji w atom oraz sytuacji Trójmorza”.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Donald Trump potwierdził, że USA zredukują o 9,5 tys., czyli do 25 tysięcy liczbę wojskowych, którzy stacjonują w Niemczech. Przyczyną ma być nieosiągnięcie odpowiedniego poziomu wydatków na obronę przez Niemcy. Według niektórych środków masowego przekazu część amerykańskich żołnierzy miałaby zostać przeniesiona do Polski.

twitter.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply