Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałkowy wieczór prezydent Andrzej Duda ogłosił komu powierzył misję tworzenia kolejnego rządu. Wyznaczył też marszałka, który otworzy obrady Sejmu nowej kadencji.

“Postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu” – przekazał w swoim orędziu prezydent. “W trakcie konsultacji każde ze stronnictw wyraziło przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i przyszłego rządu w całości” – słowa Andrzeja Dudy zacytowała Wirtualna Polska – “Także w kolejnych dniach pojawiły się nowe deklaracje i różne pomysły odnośnie obsady najważniejszych funkcji w państwie.”

Jak dodał prezydent – “decydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szanse utworzenia rządu.”

Uzyskanie większości niezbędnej dla uzyskania wotum zaufania przez Morawieckiego jest mało prawdopodobne. Nie poprą go nie tylko partie lewicowo-liberalnej opozycji, ale też Konfederacja. Sprzeciw wobec przedłużenia rządów PiS zadeklarował już przedstawiciel tej ostatniej Przemysław Wipler.

“Jako Prezydent Rzeczypospolitej mam zaszczyt wyznaczyć marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z Komitetu Wyborczego Trzecia Droga.” – poinformował Andrzej Duda. Jak dodał prezydent – “Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa, dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy, dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze.”

Na deklarację prezydent zareagował już przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Na spotkaniu we Wrocławiu ogłosił on natychmiastowy wyjazd do Warszawy w celu spotkania się z liderami partii tworzonącej “Trzecią Drogę” oraz Lewicy Razem w celu omówienia dalszych ruchów politycznych.

Czytaj także: Kandydat liberałów wygrał wybory na mera Sofii

wp.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply