Łotwa zakończyła budowę tymczasowego ogrodzenia z drutu kolczastego na 37-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią. Szacuje się, że docelowo powinno powstać stałe ogrodzenie, długości 134 km.

W piątek na Łotwie ukończono budowę tymczasowego ogrodzenia z drutu kolczastego na długości 37 km wzdłuż granicy z Białorusią. Na odcinku 25 km ma on wysokość 2,1 metra. Konieczne jest jednak jeszcze przeprowadzenie odpowiednich procedur odbiorczych. Działania w tym zakresie mogą potrwać do początku przyszłego tygodnia. Umowa przewidywała zakończenie budowy do 6 grudnia br.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sekretarz stanu łotewskiego resortu spraw wewnętrznych, Dmitrij Trofimow potwierdził wcześniej, że są miejsca, w których konieczne będzie wybudowanie dodatkowego, tymczasowego ogrodzenia. Łącznie, planuje się zbudować jeszcze 28 km.

Szacuje się, że łączne koszty zakupu dodatkowego drutu kolczastego, budowę ogrodzenia i usługi techniczne nie przekroczą niespełna 2,3 mln euro.

Jak podaje serwis Delfi, po wzniesieniu tymczasowego ogrodzenia wartego około 3,7 mln euro planowane jest zbudowanie stałego płotu. Według projektu komunikatu MSW Łotwy dla rządu, łącznie trzeba będzie zbudować strefę bezpieczeństwa wzdłuż granicy na długości prawie 173 km, w tym 134 km stałego ogrodzenia.

Niedawno Łotwa przeprowadziła niezapowiedziane ćwiczenia przy granicy z Białorusią. Najpewniej było to związane z kryzysem migracyjnym.

Już w sierpniu br. doradczyni litewskiego prezydenta poinformowała, że Łotwa i Estonia, wzorując się na Polsce i Litwie, rozważają budowę fizycznej bariery na granicach z Białorusią i Rosją, czyli na zewnętrznej granicy UE.

Miesiąc temu Litwa rozpoczęła budowę 4-metrowego ogrodzenia na granicy z Białorusią. Poinformowała o tym firma EPSO-G, spółka państwowa odpowiedzialna za projekt. Samo ogrodzenie jest produkowane w Polsce i Holandii, a pierwsze 100 kilometrów ogrodzenia miało zostać przywiezione na miejsce w listopadzie i grudniu. Według EPSO-G odcinek ma zostać ukończony do 30 kwietnia 2022 roku. Łącznie, Litwa zamierza wybudować 400-kilometrowy mur na granicy z Białorusią, w związku z kryzysem migracyjnym.

Przeczytaj: Białoruskie służby niszczą ogrodzenie graniczne pod osłoną nocy [+VIDEO]

Delfi / rus.lsm.lv / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz