Politico: USA mogą zaoferować Polsce Żelazną Kopułę w zamian za Patrioty dla Ukrainy

Stany Zjednoczone rozważają możliwość wymiany trójstronnej, która przewiduje przekazanie Polsce Żelaznej Kopuły w zamian za dostarczenie Ukrainie przez Polskę części systemów Patriot – informuje portal Politico.

Jak poinformował w piątek portal Politico, Stany Zjednoczone rozważają możliwość wymiany trójstronnej, która przewiduje przekazanie Polsce Żelaznej Kopuły w zamian za dostarczenie Ukrainie przez Polskę części systemów Patriot.

W szczególności, jak pisze Politico, Polska jako członek NATO może otrzymać amerykańskie systemy Żelaznej Kopuły i dostarczyć Ukrainie część swoich systemów obrony powietrznej Patriot.

Politico zauważa, że potrzeba takiego spojrzenia na sprawę pojawiła się po odrzuceniu przez Izrael prośby Waszyngtonu i Kijowa o udostępnienie Ukrainie Żelaznej Kopuły.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa wykorzystanie programu dotacji Departamentu Stanu w celu wysłania dodatkowej pomocy wojskowej na Ukrainę.

„Polska może być w stanie rozmieścić swoje systemy Patriot na Ukrainie, gdzie już rozmieściliśmy systemy Patriot – to taki rodzaj zamiany, ponieważ dopóki nasze dwie baterie Żelaznej Kopuły pozostaną pod opieką Stanów Zjednoczonych, nie ma w tym nic złego” – twierdzi senator Van Hollen.

Przypomnijmy, że w lutym ambasador Izraela na Ukrainie Mychajło Brodski przekonywał, że system obrony powietrznej Żelazna Kopuła nie jest odpowiedni dla Ukrainy.

Odpowiadając na pytanie o możliwość dostarczenia Żelaznej Kopuły dla Ukrainy, Brodski powiedział: “Wydaje mi się, że kwestia zaopatrzenia Żelaznej Kopuły została już zdjęta z porządku obrad. Wszyscy doskonale rozumiemy, że Żelazna Kopuła nie jest odpowiednia dla Ukrainy. Ona nie będzie w stanie rozwiązać problemów, przed którymi stoi dziś Ukraina”.

Ambasador twierdzi, że Żelazna Kopuła jest całkiem skuteczna w pomaganiu Izraelowi w obronie przed pociskami krótkiego zasięgu, „które Hamas używa przeciwko nam i wykorzystuje Hezbollah, który znajduje się w południowym Libanie”.

„Niestety nie rozwiąże to problemów rakiet balistycznych, nie rozwiąże problemów rakiet dalekiego zasięgu” – przekonywał ambasador.

Zobacz też: Baterie Patriot, nowe Morskie Jednostki Rakietowe, elementy zestawu Pilica+. Nowy umowy dla wojska zatwierdzone

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply