Politico: UE powinna ominąć veto Polski i Węgier

Portal Politico zamieścił w środę tekst, w którym nakłania kraje Unii Europejskiej do obejścia veta Węgier i Polski w sprawie budżetu. Zdaniem portalu UE nie może być zakładnikiem dwóch państw.

W środę na portalu Politico ukazał się tekst zachęcający kraje Unii Europejskiej do obejścia veta postawionego przez Polskę i Węgry w sprawie budżetu.

„Zamiast ugiąć się pod żądaniami, pozostałe 25 państw UE powinno znaleźć sposób na obejście tej próby wzięcia zakładników przez dwóch największych beneficjentów europejskich dotacji” – czytamy na portalu.

Zobacz też: Błaszczak w Politico: nie ma alternatywy dla sojuszu między Europą a USA

Portal nazywa Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego „nieliberalnym duetem konserwatywnych nacjonalistów”. Politycy mają próbować zmusić swoich odpowiedników do wycofania się na szczycie w połowie grudnia z mechanizmu praworządności, który jest polityczną bronią do arbitralnego karania ich.

„Po latach systematycznego niszczenia bezstronności swoich sądów, neutralności instytucji państwowych i wolności mediów Warszawa i Budapeszt liczą na kompromis w ostatniej chwili” – pisze autor tekstu Paul Taylor. „Próbują wykorzystać stan zagrożenia zdrowia publicznego, aby zabezpieczyć, aby bezkarnie podcinać europejskie wartości demokratyczne.

Publicysta proponuje opcje obejścia veta. Były premier Belgii Guy Verhofstadt, czołowy liberał w Parlamencie Europejskim, zasugerował uruchomienie funduszu naprawczego w ramach tak zwanej wzmocnionej współpracy między grupą chętnych państw w ramach traktatu lizbońskiego UE.

Premier Holandii Mark Rutte proponował możliwą „opcję nuklearną” czyli „przywrócenie UE bez Węgier i Polski” lub wdrożenia całego pakietu naprawczego poza obowiązującymi traktatami w drodze porozumienia między 25 innymi rządami.

Zobacz też: Polska i Węgry przeciw uzależnianiu wydawania funduszy UE od kryteriów ideologicznych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Niemniej jednak, aby zabezpieczyć się przed polsko-węgierskim zatwardziałością, pozostałe 25 powinno przynajmniej rozpocząć prace nad przygotowaniem przepisów prawnych, aby w ostateczności ustanowić fundusz naprawczy poza ramami UE.

Zdaniem autora nie ma nic złego w oferowaniu Warszawie i Budapesztowi dodatkowych gwarancji, jeśli to pomoże zachować twarz rządom krajów i znieść blokadę. Jako zapewnianie proponuje fakt, że mechanizm praworządności będzie podlegał odpolitycznionemu nadzorowi sądowemu w UE i że zasada proporcjonalności będzie przestrzegana.

„Jednak jeśli Polska i Węgry są zdeterminowane, by nie dopuścić do powiązań między dotacjami UE a demokratycznymi standardami niezawisłości sądów, jak sugeruje ich eskalująca retoryka, to inne kraje UE muszą być gotowe stawić im czoła”.

„Orbánowi i Kaczyńskiemu trzeba jasno powiedzieć, jeśli spróbujecie zmusić UE do zapłacenia okupu w środku kryzysu gospodarczego, zostaniecie pominięci” – kończy Taylor.

Zobacz też: Politico: Iran rozważa zamach na ambasador USA w odwecie za zabicie gen. Sulejmaniego

Kresy.pl/Politico

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz