Portal Politico podał, że polski rząd miał zasygnalizować akceptację na propozycję KE, dotyczącą przeznaczenia w budżecie UE na lata 2021-2027, 37,9 mld euro na kwestie związane z migracją i kontrolą granic.

Do sprawy dla Politico odniósł się wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Te propozycje muszą być przeanalizowane przez naszych ekspertów Od początku sygnalizowaliśmy jednak, że powstrzymanie nielegalnej migracji i zarządzanie granicami należy do naszych najważniejszych priorytetów budżetowych. Strefa Schengen to wielkie osiągnięcie i powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ją chronić – powiedział polityk.

W komentarzu Szymański podkreślił, że w zamian za poparcie dla funduszy na migrantów, Polska będzie się chciała mniejszych niż obecnie proponowane 23 proc. cięć w tzw. funduszach spójności, zaplanowanych w Wieloletnich Ramach Finansowych Unii na lata 2021-2027.

ZOBACZ TAKŻE: KE przyjęła projekt budżetu. Chce powiązania funduszy z praworządnością

W swojej propozycja budżetu KE wprowadziła zwiększenie składek narodowych. Projekt zakłada także sumy, które nie będą wliczane do limitu Wieloletnich Ram Finansowych przeznaczone m.in. na rezerwę kryzysową, czy fundusz solidarnościowy. Łącznie z tymi środkami wydatki UE mają w latach 2021-2027 wynieść 1,14 proc. DNB państw UE. Obecnie stanowią one ok. 1 proc. DNB.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / onet.pl / politico.eu

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz