NATO może przekazać Ukrainie środki z funduszu przeznaczonego dla Afganistanu – poinformował w środę Politico.

NATO może przekazać Ukrainie środki z funduszu przeznaczonego dla Afganistanu. Informuje o tym publikacja Politico. Rozmowy na ten temat pojawiają się w momencie, gdy Kijów prosi państwa zachodnie o większe wsparcie dla odparcia rosyjskich ataków w nadchodzących miesiącach.

Według pięciu zachodnich urzędników zaznajomionych z tematem, członkowie NATO rozważają wykorzystanie środków, które wcześniej planowali wykorzystać na wsparcie afgańskich sił bezpieczeństwa na wsparcie Ukrainy w nadchodzących tygodniach.

Zobacz też: Foreign Policy: Rosja rekrutuje afgańskich komandosów

Według anonimowych zachodnich urzędników, Kijów zwrócił się do krajów NATO o rozważenie realokacji części funduszu pomocowego w wysokości 3,4 miliarda dolarów dla Afganistanu, aby wesprzeć wysiłki Ukrainy w walce z Rosją. Wszystkich urzędników poproszono o zachowanie anonimowości, aby móc swobodniej wypowiadać się na temat wewnętrznych dyskusji NATO.

Impuls do redystrybucji afgańskich funduszy nie budzi w sojuszu kontrowersji, ale pojawia się w momencie, gdy niektóre kraje zastanawiają się nad wysokością wsparcia dla Ukrainy. Sytuację pogarsza wysoka inflacja i rosnące ceny energii.

Zobacz też: Ekspert dla rosyjskiej agencji: Ukraina nigdy nie będzie członkiem NATO

Przedstawiciele NATO dyskutowali o możliwości wykorzystania funduszy afgańskich dla Ukrainy od ponad miesiąca, w tym podczas październikowego spotkania w Brukseli, powiedział jeden z zachodnich urzędników. Fundusz od dawna jest zamrożony, a sojusz pracował nad wypracowaniem mechanizmu zwrotu pieniędzy poszczególnym krajom lub przeniesienia ich w inne miejsce, ale każdy darczyńca sam decyduje o tym, jak te pieniądze wykorzysta. Niektóre państwa NATO rozważają wykorzystanie części lub całości tych środków dla Ukrainy.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz