Niemcy prześlą Ukrainie haubice RCH-155

Rząd federalny Niemiec przygotowuje dla Ukrainy samobieżne haubice 155-mm RCH-155.

Na stronie internetowej Republiki Federalnej Niemiec oficjalnie ogłoszono przekazanie 18 jednostek samobieżnych haubic 155-mm RCH-155.

Jak informowaliśmy, Ukraina planowała zakup niemieckich samobieżnych haubic 155-mm RCH-155. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow miał skierować wniosek do Niemiec w lipcu 2022 roku.

Ukraina jest zainteresowana zakupem 18 sztuk tego sprzętu. Oczekiwana wartość transakcji to 216 mln euro. Krauss-Maffei Wegmann będzie w stanie dostarczyć pierwszy nowy wóz w ciągu 30 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Oznacza to, że broń dotrze do Sił Zbrojnych Ukrainy nie wcześniej niż w 2025 roku.

Według WELT rząd niemiecki zgodził się na tę prośbę.

Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk również potwierdził zgodę władz niemieckich na eksport: “Będzie to znaczący wkład w masowe wzmocnienie zdolności bojowej armii ukraińskiej. Mam nadzieję, że rząd federalny będzie nadal konsekwentnie podążał tą ścieżką”.

RCH-155 to kołowa haubica samobieżna z wieżą z PzH2000, która jest zamontowana na podwoziu kołowym 8×8 transportera opancerzonego Boxer.

Haubica samobieżna jest uzbrojona w działo L52 o deklarowanym zasięgu do 54 km (z precyzyjnymi pociskami V-LAP). Szybkostrzelność to 9 strzałów na minutę. Podwozie posiada silnik o mocy 815 KM, co pozwala rozpędzić 39-tonową maszynę do 100 km/h i zapewnić przebieg do 700 km na jednym tankowaniu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply