Policja zatrzymała oszusta z Gruzji

Lubartowscy i warszawscy policjanci zatrzymali 29-letniego obywatela Gruzji, który jest podejrzany o oszustwa na portalu OLX. Mężczyzna, podszywając się pod kupującego, przesyłał fałszywe linki i uzyskiwał dostęp do bankowości internetowej sprzedających. Jedna z ofiar straciła 8 tysięcy złotych.

Jak poinformował w czwartek portal Lublin112, funkcjonariusze z Lubartowa we współpracy z policjantami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Gruzji podejrzanego o oszustwa internetowe dokonywane na portalu OLX. Mężczyzna miał podszywać się pod kupującego, a następnie, przesyłając fałszywe linki dotyczące rzekomej opłaty za przesyłkę, uzyskiwać dostęp do bankowości internetowej swoich ofiar.

Jednym z pokrzywdzonych był mieszkaniec gminy Niedźwiada w powiecie lubartowskim, który w styczniu bieżącego roku wystawił na sprzedaż części do motocykla. Na jego ogłoszenie odpowiedział rzekomy kupujący, który przesłał link kierujący do strony łudząco przypominającej system płatności OLX. Sprzedający, nie podejrzewając oszustwa, wpisał dane swojej karty płatniczej. W efekcie sprawca uzyskał dostęp do jego konta i w krótkim czasie zrealizował kilka transakcji, a następnie wypłacił 8 tysięcy złotych z bankomatu w Warszawie.

Dzięki działaniom operacyjnym policjanci z Lubartowa ustalili tożsamość podejrzanego oraz jego miejsce pobytu. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Warszawy. Zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie mu zarzutu oszustwa komputerowego.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubartowie Sąd Rejonowy w Lubartowie zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

W rozmowie na antenie radiowej Jedynki dr Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji, zwrócił uwagę na problem przestępczości wśród obcokrajowców przebywających w Polsce. Szczególnie niepokojące statystyki dotyczą obywateli Gruzji – aż 25 proc. osób pochodzących z tego kraju, przebywających na terenie Polski, ma łamać prawo.

„Jeżeli weźmiemy pod uwagę całą liczbę osób, które z Gruzji przyjechały do nas, to policjanci dzisiaj szacują, że około jedna czwarta z tych osób łamie prawo na terenie naszego państwa” – powiedział dr Sokołowski. Zjawisko to wyróżnia Gruzinów na tle innych grup obcokrajowców zza wschodniej granicy, choć również Ukraińcy, Białorusini i Czeczeni mają odgrywać istotną rolę w działaniach przestępczych.

Sokołowski zaznaczył, że najbrutalniejszych przestępstw dopuszczają się właśnie zorganizowane grupy przestępcze, często działające w sposób hermetyczny i trudny do infiltracji. „To są bardzo hermetyczne grupy. W ich skład wchodzą często ludzie pochodzący z jednej miejscowości, z niewielkiej wioski. Wprowadzenie tam jakiegokolwiek agenta, policyjnego źródła informacji, człowieka z zewnątrz, jest praktycznie niemożliwe” – wyjaśnił były rzecznik KGP.

Problem pogłębiają braki kadrowe w polskiej policji, które utrudniają skuteczne działania przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym. Jak zauważył Sokołowski, liczba funkcjonariuszy w służbie maleje, a wielu decyduje się na odejście, co dodatkowo osłabia zdolności operacyjne służb. „Jeśli na to wszystko nałożymy jeszcze problemy, z jakimi dzisiaj boryka się policja – brak kadr i spora liczba policjantów odchodzących, to sytuacja nie przedstawia się zbyt dobrze. I obawiam się o nasze bezpieczeństwo, jeśli coś się nie zmieni” – dodał.

Kresy.pl/Lublin112

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz