Delegacja afrykańskich przywódców, która przybyła do Kijowa 16 czerwca, aby przedstawić plan pokojowy, była zainteresowana zawieszeniem nakazu aresztowania Władimira Putina – oświadczył w sobotę Mychajło Podolak, doradca kancelarii prezydenta Ukrainy.

Podolak komentował piątkową wizytę afrykańskich przywódców w Kijowie. “Zaufanie przychodzi małymi kroczkami: jednym z punktów niech będzie wygaśnięcie nakazu MTK dotyczącego aresztowania Putina, a to będzie symbolizowało takie zaufanie, potem przejdziemy do kolejnych punktów” – doradca kancelarii prezydenta Ukrainy wspomniał ich słowa.

Jak relacjonuje The Kyiv Independent, Podolak oświadczył również, że jedynym realnym planem zakończenia wojny jest 10-punktowy plan pokojowy Ukrainy, który Zełenski przedstawił na szczycie G20 w listopadzie 2022 roku.

W piątkowym spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim wzięli udział: prezydent RPA Cyril Ramaphosa, prezydent Komorów Azali Assoumani, prezydent Senegalu Macky Sall, prezydent Zambii Hakainde Hichilema, premier Egiptu Mustafa Madbuli, oraz specjalni wysłannicy prezydentów Konga i Ugandy. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przedstawił w Kijowie dziesięciopunktowy plan państw afrykańskich na rzecz zakończenia wojny.

Przywódca Ukrainy powiedział po spotkaniu z nimi, że rozmowy pokojowe z Rosją będą możliwe dopiero po wycofaniu przez Moskwę swoich sił z okupowanego terytorium Ukrainy.

W sobotę, dzień po wizycie w Kijowie, afrykańscy przywódcy przybyli do Moskwy.

Kraje afrykańskie są podzielone co do swojej reakcji na konflikt, przy czym niektóre opowiadają się po stronie Ukrainy, podczas gdy inne pozostają neutralne lub skłaniają się ku Moskwie. Najbardziej znaczące z tych reprezentowanych w czasie opisywanej wizyty – Egipt i Republika Południowej Afryki utrzymują współpracę z Rosją, w tym na płaszczyźnie wojskowej.

Zobacz także: Bloomberg: Stolica Ukrainy zaatakowana podczas wizyty afrykańskich liderów

kyivindependent.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply