Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał, że jego siłom zbrojnym brakuje sprzętu wojskowego potrzebnego do wygrania wojny na Ukrainie. Zaznaczył, że chce zwiększyć produkcję uzbrojenia, by wypełnić tę lukę.

Putin wypowiadał się we wtorek podczas spotkania z rosyjskimi blogerami. “W trakcie ‘specjalnej operacji wojskowej’ stało się jasne, że brakuje wielu rzeczy – precyzyjnej amunicji, sprzętu komunikacyjnego, samolotów, dronów i tak dalej” – oświadczył, cytowany przez portal Politico.

“Niestety nie posiadamy ich wystarczająco dużo” – powiedział. Podkreślił, że oprócz dronów Rosji “potrzebna jest nowoczesna broń przeciwpancerna i nowoczesne czołgi”.

Putin przywołał dane, według których nastąpił prawie 3-krotny wzrost produkcji głównych rodzajów broni i 10-krotny w najbardziej poszukiwanych obszarach.

Politico zwraca uwagę, że opublikowany w kwietniu raport Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych wykazał, iż zachodnie sankcje uniemożliwiają Rosji sprowadzenie komponentów potrzebnych do produkcji zaawansowanej broni.

Przeczytaj: Putin: Rosja może zaatakować lotniska poza Ukrainą, gdyby stacjonowały tam ukraińskie F-16

Business Insider przypomina, że to już drugi raz w ostatnim czasie, gdy Putin mówi o brakach w rosyjskim arsenale. W ubiegły piątek przekazał w oświadczeniu na stronie internetowej Kremla, że jego siły “nie mają jeszcze wystarczającej ilości nowoczesnej broni” na wojnę.

Podkreślił wówczas, że Moskwa pracuje nad uzupełnieniem tej luki, a rosyjski przemysł wojskowy “intensywnie zwiększa produkcję nowoczesnej broni”.

BI zwraca uwagę, że wspomniane słowa Putina kontrastują z jego komentarzami z sierpnia ubiegłego roku. Chwalił się wtedy na forum wojskowym, że rosyjska broń jest “najnowocześniejsza” i “dekady” przed konkurencją. Od sierpnia zaczął mówić, że chce, aby Rosja ulepszyła swój przemysł wojskowy.

Zobacz także: Kolejna rosyjska rafineria w Kraju Krasnodarskim zapłonęła

politico.eu / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply