W Sokołach (woj. podlaskie) odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik ofiar “operacji polskiej” NKWD, która została przeprowadzona przez Sowietów w latach 1937-1938.

W czwartek 8 grudnia miało miejsce oficjalne odsłonięcie miejsca pamięci. Później odbyła się konferencja naukowa pt. „Byliście – jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”. Była poświęcona zagadnieniu zapomnianego ludobójstwa i eksterminacji Polaków. „O operacji (anty)polskiej NKWD z okresu 1937-1938 praktycznie nie pamiętamy” – oświadczył obecny na konferencji prof. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN, cytowany przez PAP. Dodał również, że „mamy do czynienia przede wszystkim z ludnością cywilną, Polakami, którzy nieszczęśliwie znaleźli się poza granicami II Rzeczpospolitej”.

Pomnik w Sokołach to pierwszy monument upamiętniający ofiary operacji polskiej NKWD 1937-1938.

“‘Operacja antypolska’ NKWD należy do zbrodni, o których pamięć trzeba przywracać w polskim społeczeństwie. Jestem przekonany, że pomnik, który stanął tu, w Sokołach – w sercu Polski – stanie się znany w całym kraju i przyczyni się do utrwalenia pamięci o tej zbrodni wśród kolejnych pokoleń Polaków” – mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras w czasie uroczystości odsłonięcia.

W najbliższym czasie pojawi się publikacja „Byliście – jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”. Będzie zawierała rozszerzone wersje zaprezentowanych podczas konferencji wykładów i reportaż z wydarzenia.

11 sierpnia 1937 r. szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Radzieckiego. W jej trakcie zamordowano bezpośrednio ok. 111 tys. Polaków, drugie tyle deportowano w głąb ZSRR. Dziesiątki tysięcy skazano na więzienia lub łagry.

Czytaj także: Operacja polska NKWD – zapomniane ludobójstwo

pap-mediaroom.pl / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  tak jak wiele razy wspominałem, ruscy to wrogowie. Mordowali Polaków pod flagą Rosji, następnie ZSRR a obecnie znowu Rosja a to że po drodze zmieni sobie nazwę państwa, nikogo nie zwiedzie. Obecnie ruscy straszą Polskę i Polaków bronią atomową a jedyną realną siłą mogącą powstrzymać ruskie barbarzyństwo są wojska USA i NATO.
  Ruscy to wrogowie, tyle w temacie.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Masz problemy ze znajomością historii, z czytaniem lub po prostu nie przyjmujesz do wiadomości faktów i próbujesz z rozmysłem kłamać. Na pomniku napisane jest “Pamięci ofiar zbrodni SOWIECKICH”. Pod flagą ZSRR Polacy byli mordowani przez funkcjonariuszy NKWD wszystkich narodów wchodzących w skład Związku Radzieckiego a rozkaz dokonania zbrodni wydany był przez GRUZINA Josifa Wissarionowicza Dżugaszwili “Stalina” który rozkazywał mordować tak samo Rosjan jak Polaków czy Kazachów albo Białorusinów. Wrogami Polski, Polaków i polskości są neobanderowskie władze Ukrainy które OFICJALNIE gloryfikują bestialskich ludobójców.

   • r2d2
    r2d2 :

    a Sowieci to skąd się wzięli w ZSRR? Przyjechali z Rosji? Czy RUSCY zmienili dokumenty carskiej ROSJI na bolszewickie ZSRR? Po rozpadzie ZSRR to skąd przyjechali Rosjanie do Rosii? z ZSRR? 😀 przestań się kompromitować, tylko przyjmij fakt że w Carskiej ROSJI mieszkali RUSCY (w różnych częściach ROSJI) tak jak teraz w Putinowskiej Rosji. Czy Buriaci to nie obywatele Rosji czyli Rosjanie? Co mają wpisane w paszporcie? Rosja czy Buriacja? 🙂

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Prezentujesz typowe podejście – jeżeli fakty nie pasują do twojej teorii to tym gorzej dla faktów. Czym innym była carska Rosja w której elity polityczne były ROSYJSKIE a czymś zupełnie innym ZSRR w którym elity polityczne wywodziły się ze wszystkich krajów związkowych a od 1924 roku do 1953 rządził nim GRUZIN który od 1930 roku stał się jego bezwzględnym dyktatorem odpowiedzialnym za ludobójstwo i zbrodnie SOWIECKIEGO systemu w tym Wielki Głód na terenie całego ZSRR (w tym RFSRR, USRR, SRR Kazachstanu), Akcję Polską, atak na Polskę, zbrodnię na naszych oficerach. Ponadto funkcjonariuszami aparatu SOWIECKIEGO terroru czyli NKWD byli przedstawiciele wszystkich narodów ZSRR. Musisz pogodzić się z faktami historycznymi zamiast prezentowania wersji historii na poziomie “pań magla”.

     • r2d2
      r2d2 :

      źle dla faktów?
      no to jeszcze raz, Rosjanie zamieszkujący carską Rosję nigdzie się nie wyprowadzili (FAKT) tylko zmienili dokumenty na ZSRR (FAKT) ale to byli ci SAMI RUSCY tylko nazwę sobie zmienili (FAKT). Oni nie przyjechali z marsa (FAKT) bo już tam byli w dawnej Rosji potem ZSRR. Tak samo po upadku ZSRR nie było jakieś tajemniczej nacji tylko obywatele ZSRR (FAKT) zmienili sobie nazwę na Rosja (FAKT). Ruscy nie przyjechali z Marsa tylko zmienili paszporty na Ruskie. Co nie zmienia faktu że Ruscy barbarzyńcy to wrogowie.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Cesarstwo Rosji było krajem UNITARNYM oraz WIELONARODOWYM ale jego polityczną elitą byli ROSJANIE natomiast ZSRR był krajem ZWIĄZKOWYM i WIELONARODOWYM a jego polityczne elity były także WIELONARODOWE i nie byli nimi jacyś “ruscy” tylko przedstawiciele sowieckich związkowych republik wchodzących w skład ZSRR. GRUZIN który był szefem państwa sowieckiego od 1924 a wszechwładnym dyktatorem od 1930 do 1953 NIE BYŁ ŻADNYM “RUSKIM” a rozkazywał mordować tak samo Rosjan jak Polaków. Ruskimi byli i są Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Mołdawianie. Co do Ukraińców to przypominam, że jeszcze niedawno byli nazywani i nazywali samych siebie RUSINAMI a ich obecne neobanderowskie władze są wrogami Polski, Polaków i polskości.