Pierwsze strzelanie Rosomaków z wieżą ZSSW-30 [+FOTO]

Jak poinformował w piątek Sztab Generalny Wojska Polskiego, żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przeprowadzili pierwsze strzelania z transporterów opancerzonych KTO Rosomak zintegrowanych z bezzałogową wieżą ZSSW-30.

Żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przeprowadzili pierwsze strzelania z transporterów opancerzonych KTO Rosomak zintegrowanych z bezzałogową wieżą ZSSW-30.

“Bezzałogowe wieże zapewniają skokowy wzrost możliwości transporterów, szczególnie w kontekście zwalczania czołgów za pomocą podwójnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych PPKSpike. Zaawansowane technologicznie uzbrojenie na KTO Rosomak gwarantuje wysoką efektywność bojową. Wysoki współczynnik mocy zapewnia transporterowi dużą prędkość i dobre właściwości manewrowe, także w trudnym terenie. Rosomak jest pojazdem pływającym, który spełnia najwyższe wymagania współczesnego pola walki” – czytamy w komunikacie.

W grudniu na uzbrojenie Wojska Polskiego zostały przyjęte pierwsze wozy KTO Rosomak wyposażone w nowy system wieżowy ZSSW-30.

“Pięć kołowych transporterów opancerzonych zintegrowanych ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30 z wyrzutnią Spike. Wieża ma polskie głowice optoelektroniczne. Nowy sprzęt będzie przeznaczony do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, jak również do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych” – czytamy.

Uzbrojenie zostało przekazane 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich podległej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

ZSSW-30 są wyposażone w zaawansowany system kierowania ogniem oraz uzbrojone w armaty 30 mm. Posiadają zdolność użycia amunicji programowalnej, karabiny maszynowe i wyrzutnie ppk Spike-LR.

W lipcu ub. roku zwracaliśmy uwagę, że według oficjalnego komunikatu MON produkcja 70 wież ZSSW-30 dla KTO Rosomak będzie trwała do 2027 roku. To w przybliżeniu 5 lat, co w uśrednieniu daje jedną sztukę na miesiąc. Żeby to potwierdzić i ustalić, czy w komunikacie MON nie ma błędu, a termin podany przez ministerstwo nie dotyczy przypadkiem wszystkich 341 zakontraktowanych wież, zwróciliśmy się do MON i PGZ. Te jednak odmówiły odpowiedzi, zasłaniając się niejawnym statusem stosownego dokument.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply