Pierwsze F-16 mogą pojawić się na Ukrainie w czerwcu

Ukraiński rząd spodziewa się, że do czerwca 2024 roku pierwsze amerykańskie myśliwce F-16 znajdą się na ukraińskim niebie.

Jak podaje Foreign Policy, pierwsze amerykańskie myśliwce F-16 znajdą się na ukraińskim niebie mniej więcej w czerwcu 2024 roku. “Myślę, że w czerwcu zobaczymy je na Ukrainie” – powiedział litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.

Te same ramy czasowe potwierdził inny europejski urzędnik obecny na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

W publikacji dodano, że ukraiński rząd spodziewa się, że do końca roku fiskalnego w Stanach Zjednoczonych przeszkolonych zostanie 12 pilotów na myśliwcach.

Kanada ogłosiła, że przeznaczy dla Ukrainy 60 milionów dolarów kanadyjskich (około 44 mln dolarów) na wsparcie zrównoważonego potencjału myśliwców F-16. Jak podaje Europejska Prawda, powołując się na służbę prasową ministra obrony Kanady, Billa Blaira, na środowym spotkaniu formatu Ramstein.

“Na dzisiejszym spotkaniu minister Blair ogłosił, że Kanada wniesie nowy wkład w wysokości 60 milionów dolarów na rzecz Koalicji na rzecz wzmocnienia potencjału Sił Powietrznych Ukrainy. Wkład ten będzie miał na celu wsparcie tworzenia trwałych zdolności myśliwców F-16 na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

Fundusze pomogą w szczególności w zapewnieniu kluczowych dostaw i wyposażenia dla F-16, takich jak części zamienne, stanowiska uzbrojenia, awionika i amunicja.

Wkład ten opiera się na wcześniej ogłoszonym wsparciu Kanady dla Koalicji Szkoleniowej Myśliwców F-16 dla Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w październiku ub. roku duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania planuje w na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku przekazać ukraińskim siłom powietrznym pierwszych kilka myśliwców F-16 ze swoich sił powietrznych. Zaznaczył, że celem jest tu jeszcze pierwszy kwartał przyszłego roku, ale zależy to od gotowości ukraińskich pilotów, którzy najpierw muszą przejść odpowiednie szkolenie.

Wcześniej, Norwegia wysłała do Danii dwa myśliwce F-16, aby przyczynić się do szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze samolotu wyprodukowanego w USA. Norwegia wysłała już do Danii 10 instruktorów, aby pomogli w kształceniu ukraińskich pilotów, oznajmił w oświadczeniu minister obrony Bjoern Arild Gram. Norweskie siły powietrzne zastąpiły własne F-16 następcą modelu F-35.

Kresy.pl/Foreign Policy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply