W wyborach w Turcji prowadzi Recep Tayyip Erdogan – oświadczył szef Wysokiej Komisji Wyborczej po przeliczeniu ponad połowy głosów. Także większość agencji prasowych informuje o zwycięstwie Erdogana.

W niedziele w Turcji odbyła się druga tura głosowania w wyborach prezydenckich. Urzędujący prezydent Recep Tayyip Ergogan zmierzył się z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Liczenie głosów nadal trwa. Większość mediów informuje o zwycięstwie Erdogana. O zwycięstwie urzędującego szefa państwa poinformował też, po przeliczeniu ponad połowy głosów, szef Wysokiej Komisji Wyborczej.

Urzędujący prezydent Erdogan prowadzi z wynikiem 54,47 proc., a jego rywal Kilicdaroglu uzyskał 45,53 proc. głosów – poinformował przed 19:00 (czasu środkowoeuropejskiego) szef Komisji Ahmet Yener po przeliczeniu 54,6 proc. głosów.

Tuż po 17:30 media zaczęły podawać różne wyniki cząstkowe – zwraca uwagę Deutsche Welle. Agencja Anadolu podała około 18:00, że Erdogan otrzymał 53,41 proc. głosów, a Kilicdaroglu 46,59 proc.

Prywatna agencja informacyjna ANKA informowała z kolei najpierw o zwycięstwie Kilicdaroglu z wynikiem 50,1 proc., podczas gdy Erdogan miał uzyskać 49,90 proc. Później poinformowała jednak o zwycięstwie Erdogana.

Deutsche Welle podkreśla, że tureckie agencje informacyjne same zbierają dane od personelu komisji wyborczych w terenie. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone dopiero po kilku dniach.

Niedzielne głosowanie zakończyło się o godzinie 17:00 czasu lokalnego.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 14 maja, Erdogan pokonał Kemalu Kilicdaroglu popieranego przez sześć partii lewicowo-liberalnej opozycji w stosunku 49 do 44 proc. Sinan Ogan, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Turcji, otwarcie poparł urzędującego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana

dw.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply