Pielgrzymka polskich spółdzielców

„Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości w hołdzie Franciszkowi Stefczykowi” został zorganizowany we Lwowie przez prezesów banków spółdzielczych oraz ich pracowników i działaczów samorządowych, którzy w dniach 25-27 czerwca odbyli tradycyjną pielgrzymkę do lwowskiej katedry.

Jej organizatorzy powiedzieli KAI, że zbiegła się ona z 86. rocznicą śmierci pioniera tego typu bankowości, Franciszka Stefczyka.

W niedzielę, 27 czerwca, uroczystą Mszę św. dla spółdzielców-bankowców odprawił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały. Pielgrzymi pomodlili się przed odnowionym pomnikiem Franciszka Stefczyka na cmentarzu Łyczakowskim oraz na cmentarzu Orląt lwowskich. Spotkali się też z przedstawicielami władz Lwowa, Konsulatu RP oraz Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Franciszek Stefczyk (1861–1924) urodził się w Krakowie jako syn sekretarza tamtejszej Rady Powiatowej, pochodzącego z Bachowic. Po ukończeniu w 1879 r. Gimnazjum św. Anny studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Wiedniu. W 1887 r. doktoryzował się w zakresie nauk historycznych, w latach 1884 – 1898 był profesorem Szkoły Rolniczej w Czernichowie. W 1890 r. założył tam pierwszą na ziemiach polskich spółdzielnię oszczędnościowo – pożyczkową wzorowaną na kasach Raiffeisena i opublikował dwie prace: “O spółkach systemu Reiffeisena” oraz “Przewodnik dla spółkowych kas oszczędności i pożyczek systemu F. W. Reiffeisena”. W latach 1898–1899 był współorganizatorem i dyrektorem Związku Handlowego Kółek Rolniczych, 1899–1918 – dyrektorem Biura Patronatu dla SOiP przy Wydziale Krajowym we Lwowie. Prowadząc szeroką działalność w zakresie rozwoju spółdzielczości założył ponad 1500 spółek. Był współorganizatorem i dyrektorem założonej w 1909 r. Centralnej Kasy Spółek Rolniczych we Lwowie, od 1919 r. – dyrektorem Państwowego Banku Rolnego. Redagował “Roczniki Krajowego Biura Patronatu dla SOiP”, od 1904 r. – “Czasopismo dla Spółek Rolniczych”.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply