Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie kandydat na prezydenta RP Krzysztof Bosak zaprezentował „Piątkę Bosaka”, czyli swój plan na zorganizowanie polskiej gospodarki. Znalazły się w nim zapowiedź wetowania ustaw podnoszących podatki, obietnica ustanowienia kwoty wolnej od podatku w wysokości 31 tys. 200 zł, dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorcóe, obniżki VAT-u na żywność i uproszczenia przepisów.

Bosak na konferencji przekonywał, że po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa Polska potrzebuje dobrego programu, który ożywi gospodarkę, „uwolni energię drzemiącą w Polakach” oraz pozwoli inwestować kapitał i zwiększać stopę inwestycji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Kandydat na prezydenta RP ocenił, że rząd porównując sytuację gospodarczą w Polsce wyłącznie do państw Unii Europejskiej „lukruje” jej obraz. Musimy wziąć pod uwagę jeden fakt – Unia Europejska jest najbogatszym blokiem gospodarczym na świecie (…), ale zarazem rozwija się najwolniej, jest trawiona coraz większym centralizmem i nadmiarem regulacji produkowanych przez cały aparat administracyjny – stwierdził Bosak.

Zwrócił on także uwagę, że Unia na tle szybko rozwijających się gospodarek świata staje się „skansenem gospodarczym”, w którym Polska od lat pełni „rolę peryferyjną”.

Polityk zapowiedział, że on i jego ugrupowanie chce tę sytuację zmienić. Przedstawiam pięć punktów, będących podsumowaniem ostatnich miesięcy naszej pracy, pracy krytycznej nad programami rządu i pozytywnej nad proponowaniem rozwiązań – mówił.

W pierwszym punkcie swojego planu Bosak zapowiedział, że jako prezydent nie podpisze żadnych ustaw podnoszących podatki i zmieniających sposób organizacji systemu podatkowego na niekorzyść pracowników i przedsiębiorców. Stwierdził, że będzie to skutkowało „większą ilością pieniędzy w kieszeniach Polaków”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Bosak: nie ma szans, by Konfederacja poparła Trzaskowskiego

Punkt drugi planu to ustanowienie kwoty wolnej od podatku będąca dwunastokrotnością pensji minimalnej, wynosząca 31 tys. 200 zł. Bosak zwrócił uwagę, że Polska ma jedną z najniższych kwot wolnych od podatku w Europie. Zmieńmy to – niech polska gospodarka stanie się nowoczesna, niech system fiskalny nie drenuje tych, których wydatki konsumpcyjne mają największy udział w koszyku dóbr. To kontrpropozycja względem socjaldemokratycznego programu realizowanego przez partię rządzącą. Zamiast zwiększania skali redystrybucji społecznej, pozostawienie pieniędzy w kieszeniach podatnika – mówił polityk.

W punkcie trzecim Bosak zapowiedział wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. W jego opinii mikro i mali przedsiębiorcy często „uginają się pod ciężarem” przymusowych składek. Przedsiębiorcy są gotowi płacić podatki, rozumieją, że państwo trzeba utrzymać, ale ZUS jest niewspółmiernie wysoki, szczególnie, gdy przedsiębiorcy nie notują dochodów – zauważył Bosak. Podkreślił, że Konfederacja jako pierwsza wnioskowała o wprowadzenie dobrowolnych składek dla przedsiębiorców.

W punkcie czwartym kandydat Konfederacji zaproponował obniżkę VAT na żywność. To propozycja adresowana po pierwsze do branży handlowej, po drugie do biedniejszej części Polaków. Zamiast rozdawać im pieniądze, nie zabierajmy im tak wiele – argumentował. Zauważył, że w ostatnim czasie podniesiono podatek VAT na wodę mineralną. Produkt zdrowy, na który VAT podniesiono w tym samym czasie, kiedy mówiono, że będzie się ustanawiać nowy podatek cukrowy, by zniechęcić polaków do kupowania niezdrowych napojów – powiedział Bosak. Ocenił, że jest to „kompletny brak logiki” i „drenaż kieszeni podatnika”.

Punkt piąty planu Bosaka, to usuniecie zbędnej biurokracji i uproszczenie przepisów. Nie da się rozwijać aktywności gospodarczej obywateli w sytuacji, kiedy nie da się poprowadzić najmniejszego biznesu bez zawodowych doradców z kancelarii prawnych. Działalność gospodarcza powinna być intuicyjna – mówił polityk. Podkreślił, że powinny obowiązywać zasady wolności gospodarczej, osobistej odpowiedzialności urzędników za popełnione przez nich błędy, czy przejrzystości prawa i transparentności działania instytucji publicznych. Należy przepisy uprościć, tak, by były zgodne ze zdrowym rozsądkiem, by obywatel myśląc o swoich planach rozwinięcia aktywności gospodarczej, intuicyjnie rozumiał, jakie ma obowiązki – przekonywał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Bosak: „Konserwatywny zwrot w polskim społeczeństwie ciągle jest możliwy” [+WIDEO]

Sławomir Mentzen zwrócił uwagę, że Konfederacja prezentowała wcześniej „Pakiet polskiego przedsiębiorcy”, w którym zawarto szczegółowe rozwiązania, mające „uwolnić” przedsiębiorczość Polaków. Przypomniał, że zawiera on m.in. propozycję podniesienia limitu zwolnienia z VAT do 400 tys. zł, podniesienie limitu przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy tracą prawo do rozliczania się podatkiem ryczałtowym czy rozszerzenie obowiązywania interpretacji podatkowych.

Mentzen ocenił, że od wielu lat trwa „sztafeta komplikowania życia polskim przedsiębiorcom”, a uczestniczą w niej zarówno PiS, jak i PO. Oni nawzajem popierają swoje kolejne projekty utrudniania życia polskim przedsiębiorcom – mówił polityk. Stwierdził także, że najbardziej ingerujące w działalność polskich firm projekty zmian podatkowych były w poprzedniej kadencji popierane przez polityków PO. Nie ma co liczyć, że potencjalnie Rafał Trzaskowski by niekorzystne ustawy zawetował – przekonywał.

W opinii Mentzena premier Mateusz Morawiecki proponując wprowadzenie w Polsce zmodyfikowanego „estońskiego CIT-u”, skomplikował proste rozwiązania. W Polsce będzie karykatura podatku estońskiego, odbicie w krzywym zwierciadle tego, co maja Estończycy od ponad 20-tu lat – mówił.

Na koniec polityk stwierdził, że Bosak jest jedynym kandydatem na prezydenta gwarantującym swobodę gospodarczą. To jedyna realna możliwość na zatrzymanie spirali utrudniania życia polskim podatnikom – podsumował.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz