Pentagon: Ukraina zgromadziła na froncie więcej czołgów niż Rosja

Według doniesień The Washington Post, Pentagon szacuje, że Ukraińcy mają więcej czołgów niż Rosja w obrębie granic Ukrainy.

Jak poinformował w piątek The Washington Post, wysoki urzędnik Pentagonu poinformował redakcję, że w obrębie granic Ukrainy, Ukraińcy mają więcej czołgów niż Rosja. „W tej chwili Ukraińcy mają więcej czołgów na Ukrainie niż Rosjanie… I na pewno mają legitymację do ich używania” – powiedział urzędnik.

Jak powiedział urzędnik ministerstwa obrony USA podczas rozmowy, bilans na korzyść Ukrainy zmieniły czołgi T-72 dostarczane z Europy. Jednocześnie urzędnik zauważył, że około dwudziestu rosyjskich grup taktycznych batalionów jest ponownie wyposażanych i zaopatrywanych.

Jak informowaliśmy, Niemcy zawarły porozumienie o wysłaniu ciężkiej broni na Ukrainę z kilkoma innymi krajami europejskimi, w tym ze Słowenią, która ma wysyłać swoje czołgi na Ukrainę w zamian za czołgi i transportery opancerzone z Niemiec.

Agencja prasowa dpa, powołując się na anonimowe źródła, poinformowała w czwartek, że porozumienie zostało potwierdzone w Berlinie.

Źródła podają, że zgodnie z umową Niemcy przekażą Słowenii transportery opancerzone Marder i Fuchs, podczas gdy Słowenia poprosiła o nowocześniejsze uzbrojenie, w tym czołgi Leopard 2 oraz transportery opancerzone Puma i Boxer.

Według informacji dostępnych na stronie słoweńskich sił zbrojnych, w Słowenii nie ma czołgów T-72, ale wyprodukowane w Jugosławii czołgi M-84, zmodernizowane wersje T-72.

Przypomnijmy, że Czesi wysłali już na Ukrainę kilkanaście poradzieckich, zmodernizowanych czołgów T-72M1, a także wozy opancerzone BMP-1. W sieci pojawiły się zdjęcia obu typów pojazdów opancerzonych, przygotowanych do transportu. Na serii zdjęć widać łącznie 5 czołgów T-72 i cztery BMP-1, na lawetach kolejowych.

Według nieoficjalnych informacji również Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 czołgów T-72 oraz wyrzutnie BM-21 Grad. “Teraz zaczęły krążyć wiadomości, że Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 czołgów T-72. Nieoficjalnie mówi się, że przekazaliśmy Ukraińcom też wyrzutnie BM-21 Grad. Na razie nikt nie potwierdza doniesień o nowych polskich dostawach. Wiadomo jednak, że wokół dostaw broni na Ukrainę od dłuższego czasu nie robi się większego rozgłosu. Minister spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział wręcz niedawno, że ten temat dostarczania broni potrzebuje ciszy” – podaje wnp.pl.

Kresy.pl/The Washington Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply