Pentagon przedstawił Kongresowi USA plan wydatków przeznaczonych na wzmocnienie obrony przed Chinami w regionie Oceanu Spokojnego. Obejmuje on okres najbliższych sześciu lat. Jego łączna wartość wynosi 27,3 miliarda dolarów. W planie wymieniono jako priorytety m.in. rozbudowę systemów obrony przeciwrakietowej, rozmieszczenie nowych satelitów oraz rozbudowę zaplecza szkoleniowego.

Dokument został złożony w Kongresie 1 marca. Bazuje na zeszłorocznym wieloletnim planie strategicznym dla regionu Oceanu Spokojnego – Pacific Deterrence Initiative, który został przedstawiony przez dowódcę INDOPACOM-u, admirała Phila Davidsona. Łączna wartość planu wynosi 27,3 miliarda dolarów – informuje portal „The Drive”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3132.49 PLN    (14.23%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Najdroższym przewidzianym w planie wydatkiem jest system obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Miałby zostać zbudowany na Guamie. Jego koszt oszacowano na około 1,6 miliarda dolarów.

Zobacz także: Francja wspiera działania USA na Pacyfiku. Francuski okręt podwodny blisko Chin

Plan zakłada także budowę radaru pozahoryzontalnego na Palau. Będzie służył do wykrywania celów powietrznych i morskich.

Budowa i wystrzelenie konstelacji satelitów obserwacyjnych ma kosztować 2,3 mld dolarów. Bliżej nieokreślony samolot rozpoznawczy przystosowany do dyskretnego zbierana danych wywiadowczych w regionie ma kosztować 206 milionów dolarów.

Na precyzyjną artylerię dalekiego zasięgu ma zostać przeznaczonych 3,3 miliarda dolarów. Będzie ona wspierała wojska lądowe, okręty i samoloty na dystansie ponad 500 kilometrów.

„USA potrzebują wysoce wytrzymałych, precyzyjnych sieci uderzeniowych wzdłuż Pierwszego Łańcucha Wysp, wyposażonych w zwiększone ilości uzbrojenia naziemnego” – napisano w jednym z dokumentów, które zostały przesłane do Kongresu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wielodomenowa grupa zadaniowa – nowa koncepcja armii USA dla Pacyfiku i Europy

Pierwszy łańcuch wysp to określenie pochodzące z chińskiej strategii obronnej, zakładającej istnienie dwóch linii obronnych na Pacyfiku. Dalsza, zwana drugim łańcuchem, ciągnie się od Japonii, przez Mariany do Nowej Gwinei. Pierwszy łańcuch wysp rozciąga się od południowej Japonii przez Tajwan i Filipiny po Borneo. Obszar znajduje się w zasięgu chińskiego lotnictwa taktycznego oraz systemów obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu.

thedrive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz