Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew powiedział, że zabójstwa Darii Duginy i Władlena Tatarskiego miały być koordynowane przez Waszyngton.

„Akty terrorystyczne popełnione na terytorium Rosji, w szczególności zabójstwa Darii Duginy i Władlena Tatarskiego, a także wysadzenie samochodu Zachara Prilepina, wysadzenie mostu krymskiego oraz gazociągu Nord Stream i inne, były planowane i realizowane przy koordynacji służb specjalnych USA” – stwierdził Patruszew.

Według Rosjanina podobnym operacjom towarzyszyć miała „z góry przygotowana w Waszyngtonie i Londynie kampania informacyjna, mająca na celu destabilizację sytuacji społeczno-politycznej, podważenie podstaw konstytucyjnych i suwerenności Rosji”.

Jak dodał Patruszew, instruktorzy NATO mają szkolić ukraińskie grupy dywersyjno-terrorystyczne i koordynować ich działania.

Ponadto Patruszew poinformował o rzekomej aktywizacji ukraińskich grup wywiadowczych i sabotażowych, międzynarodowych organizacji terrorystycznych, struktur radykalnych i ekstremistycznych w Rosji.

W sierpniu ofiarą bomby podłożonej w samochodzie została zabita Daria Dugin, publicystka, córka czołowego ideologa rosyjskiego tradycjonalizmu i imperializmu Aleksandra Dugina. Duginówna wielokrotnie opowiadała się za interwencją zbrojną Rosja na Ukrainie Rosyjska specsłużba twierdzi, że sprawcami byli Ukraińcy.

Z kolei 2 kwietnia 2023 roku w kawiarni w centrum Petersburga doszło do eksplozji ukrytej bomby, która spowodowała śmierć Maksima Fomina znanego szerzej jako Władlen Tatarski. Nagrywał on i upowszechniał materiały audiowizualne na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę popierając ją. Także i w tym przypadku Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarża o przygotowanie ładunku wybuchowego ukraińskich dywersantów.

6 maja rano także samochód Zachara Prilepina został wysadzony w powietrze w obwodzie niżnowogrodzkim. W wyniku wybuchu zginął kierujący samochodem ochroniarz Prilepina, pochodzący z Ługańska Aleksander Szubin, który wcześniej służył w siłach nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej. 12 maja Prilepin przeszedł drugi etap operacji złamanych nóg. Pisarz już zadeklarował, że po wyzdrowieniu zamierza wrócić do strefy działań wojnennych na Ukrainie, gdzie wcześniej przeywał jako wolontariusz wspierający wojska rosyjskie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski pisarz ranny w zamachu musi być ponownie operowany

Kresy.pl / ria.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply