Przewodniczący Parlamentu Europejskiego chce, by pod hasłem „generatory nadziei” europejskie miasta pomogły Ukraińcom.

W ramach programu „Generatory Nadziei” zainicjowanego przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę i burmistrza Florencji, prezesa sieci Eurocities Dario Nardellę, największe europejskie miasta przekażą Ukrainie generatory i transformatory prądu, podała za CNN agencja informacyjna UNIAN.

Według CNN program ma na celu zaopatrywanie w energię takich obiektów w atakowanym kraju jak szpitale, szkoły, wodociągi, ośrodki opiekuńcze, schroniska.

„Parlament Europejski i UE wykazały niezwykłą solidarność z Ukrainą na froncie humanitarnym, wojskowym i finansowym. Teraz potrzebują praktycznego wsparcia, aby przetrwać zimę. Wzywam wszystkie miasta i regiony w całej Europie do przyłączenia się do kampanii Generatory Nadziei” – powiedziała Metsola na konferencji prasowej jaka odbyła się 23 listopada.

W kampanię miała już zaangażować się sieć Eurocities, zrzeszająca ponad 200 największych europejskich miast. Burmistrz Florencji podkreślił, że ​​przekazując generatory i transformatory, europejskie magistraty pomogą zapewnić ukraińskim miastom najlepszą możliwą obsługę codziennych zadań.

Zaapelował o jak najszybsze działanie, bo „nastała zima, nie ma prądu i gazu, nie ma czasu do stracenia”.

Po południu 23 listopada Rosja ponownie przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Ukrenergo ostrzegło, że doszło do trafień w obiekty infrastruktury energetycznej, dlatego we wszystkich regionach występują awaryjne wyłączenia.

Według policji narodowej Ukrainy w ciągu dnia pociski trafiły w 16 obiektów infrastruktury na terytorium Ukrainy. W szczególności w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego niektóre dzielnice Kijowa zostały częściowo pozbawione energii elektrycznej, cała stolica została pozbawiona ciepła i wody. Lwów został pozbawiony prądu, gdzie jednak został on już w znacznej mierze przywrócony. Przywracane jest zasilanie Wołynia.

Zniszczenia systemu energetycznego Ukrainy są tak duże, że doprowadził do przerw w zasileniu także w sąsiedniej Mołdawii.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz