Plany Parlamentu Europejskiego związane z łączeniem rodzin imigrantów wywołały alarm w Berlinie, ponieważ może to oznaczać konieczność przyjęcia większej liczby imigrantów przez ten kraj.

Według informacji podanych przez tygodnik “Der Spiegel” Berlin obawia się, że nowe ustalenia związane z prawem azylowym UE mogą nałożyć na Niemcy obowiązek przyjęcia większej liczby imigrantów. Obawy wywołały życzenie Parlamentu Europejskiego, by wprowadzić zmiany w planowanej reformie europejskiego systemu azylowego Dublin II.

Jeżeli reforma weszłaby w życie uchodźca zamiast jak dotąd składać podanie o azyl w pierwszym kraju UE do którego dotarł, będzie starać się o niego w kraju, w którym znajdują się już członkowie jego rodziny. Przez to Niemcy musiałyby przyjąć znacznie więcej osób poszukujących azylu – informuje niemiecki magazyn, cytując adnotację federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych. W efekcie dojdzie do zniesienia limitów.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy za ujednoliceniem świadczeń dla imigrantów w UE

“Der Spiegel” wskazuje, że że w myśl zaleceń PE faktycznie zwykłe zapewnienie o kontaktach rodzinnych miałoby wystarczyć. W efekcie kraj członkowski UE, w którym znajdowaliby się już członkowie rodziny, byłby odpowiedzialny za daleko idące kwestie rodzinne.

Jeśli każdy z ponad 1,4 mln ludzi, którzy od 2015 roku złożyli w Niemczech wniosek o azyl, stanie się kluczową postacią dla kolejnych osób szukających azylu, możemy mówić o zupełnie innej skali zjawiska, niż w przypadku łączenia rodzin – oświadczył sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych Ole Schroeder. Magazyn podkreśla, że eurodeputowani z szeregów chadecji i SPD zgodzili się na propozycje PE.

Jednocześnie chadecy Stephan Mayer oraz Stephan Harbarth napisali list do szefa frakcji chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfreda Webera, w którym wskazują, że efekty takiego rozwiązania dla Niemiec nie zostały ocenione w wystarczającym stopniu.

Negocjacje nt. wspólnego europejskiego systemu azylowego nie powinny w żadnym wypadku doprowadzić do zaostrzenia i tak już asymetrycznego podziału obciążeń – twierdzą chadeccy politycy. Uważają oni, że wspólny europejski system azylowy (CEAS) powinien zharmonizować unijne norm ochrony oraz przyjmowania migrantów.

Według “Spiegla”, Berlin liczy na zablokowanie propozycji PE przez Radę Europejską.

Kresy.pl / interia.pl / spiegiel.de / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply