Papież zaprasza przywódców Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na naradę ws. Ukrainy

Papież Franciszek wobec „delikatnej i złożonej sytuacji” na Ukrainie, zaprosił na naradę do Rzymu przywódców Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w tym jego zwierzchnika abpa Swiatosława Szewczuka.

W sobotę Watykan poinformował, że papież Franciszek zwołał specjalną naradę w sprawie Ukrainy z udziałem kierownictwa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Decyzję w tej sprawie wyjaśniono „delikatną i złożoną sytuacją, w jakiej znajduje się Ukraina”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podano w komunikacie watykańskiego biura prasowego, papież zaprosił do Rzymu na 5-6 lipca arcybiskupa większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Swiatosława Szewczuka, a także „członków Synodu stałego i metropolitów”.

Przeczytaj: Abp Szewczuk: Polacy i Ukraińcy są ofiarami dwóch wojen polsko-ukraińskich

Czytaj również: Ks. Isakowicz-Zaleski: cerkiew greckokatolicka naciska na Sejm ws. Wołynia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Papież Franciszek ponownie wychodzi naprzeciw strapionym miejscom świata w swoich staraniach o doprowadzenie do pokoju i harmonii. Tym razem, w przeddzień swojej wizyty do Bułgarii i Macedonii Północnej, Ojciec Święty zwrócił swoją uwagę na Ukrainę” – podaje biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ukraiński Kościół Grekokatolicki – flirt z neobanderyzmem i wrogość wobec obrządku łacińskiego

Według oficjalnych informacji, „tym spotkaniem Ojciec Święty pragnie dać znak swojej bliskości z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, który pełni posługę duszpasterską zarówno w ojczyźnie jak i w różnych miejscach na świecie”. W nocie informacyjnej podano też, że narada ta będzie „kolejną okazją, by pogłębić analizę życia i potrzeb Ukrainy i określić sposoby, jak Kościół katolicki, a szczególnie Kościół greckokatolicki może jeszcze bardziej skutecznie poświęcić się głoszeniu Ewangelii, przyczynić się do wsparcia tych, którzy cierpią i do wspierania pokoju, porozumienia, na ile to możliwe, z Kościołem katolickim obrządku łacińskiego i z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi”. W spotkaniu będą też uczestniczyć przełożeni urzędów Kurii Rzymskiej.

W styczniu br. w swoim orędziu noworocznym do Korpusu Dyplomatycznego, papież Franciszek wspomniał o „inicjatywie humanitarnej na Ukrainie w imieniu cierpiących, szczególnie na wschodnich obszarach kraju”.

CZYTAJ TAKŻE: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

Z Watykanu dochodzą informacje o zgodzie papieża Franciszka na beatyfikację greckokatolickiego arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego ze Lwowa, kolaboranta Hitlera i SS Galizien – informował w styczniu br. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

– (…) papież Franciszek, który mimo protestów najpierw ogłosił tzw. heroiczność cnót abpa Szeptyckiego, kolaboranta hitlerowskiego, obecnie nosi się z zamiarem ogłoszenia tej beatyfikacji – mówi ks. Isakowicz-Zaleski na wideo-blogu. Przypomnijmy, że w lipcu 2015 roku poinformowano, że za wstawiennictwem metropolity Szeptyckiego miał się dokonać cud. Tego rodzaju wydarzenie w zasadzie bezpośrednio umożliwia beatyfikację, jednak musi to zostać zatwierdzone przez Watykan.

Przeczytaj: Prof. Zięba o tablicy ku czci Szeptyckiego we Wrocławiu: wstyd – nic nie rozgrzeszy go z kolaboracji z Hitlerem

Gosc.pl / vaticannews.va / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz