Podczas dzisiejszej konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Benedykt poinformował, że proces beatyfikacyjny metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest w ostatniej fazie. Miało również wpłynąć zawiadomienie o cudzie za jego wstawiennictwem.

Według biskupa Benedykta proces beatyfikacyjny jest na ukończeniu, a w jego trakcie przedstawiono cud, do którego miało dojść za wstawiennictwem metropolity Szeptyckiego.Jego zdaniem ogłoszenie go świętym jest tylko kwestią czasu.

„Dla mnie metropolita Szeptycki już jest świętym. Kiedy to zostanie ogłoszone, to kwestia techniczna. My jako Cerkiew wierzymy w jego świętość. Dla nas nie jest istotne, kiedy to nastąpi”– powiedział biskup Benedykt.

16 lipca greckokatolicki metropolita lwowski Andrzej Szeptycki znalazł się wśród ośmiorga sług Bożych, których dekrety o heroiczności cnót zatwierdził papież Franciszek.

Postać abpa Szeptyckiego wywołuje bardzo mocne kontrowersje. Szczególnie krytycznie ocenia się jego działalność w czasie II wojny światowej.

Już w 1918 roku abp Szeptycki w czasie konfliktu polsko-ukraińskiego opowiedział się po stronie ukraińskiej. W okresie międzywojennym podróżował do Rzymu zabiegając o poparcie dla idei niepodległego państwa ukraińskiego i publicznie krytykował Polskę za złe traktowanie Ukraińców.

W czasie II wojny światowej abp Szeptycki współpracował z władzami sowieckimi i niemieckimi. Nigdy nie potępił działalności UPA czy SS Galizien. Nie reagował też skutecznie na listy łacińskiego arcybiskupa Lwowa, który donosił mu o dokonywanej rzezi na Polakach.

Polecamy artykuł: Chrześcijaństwo i radykalny nacjonalizm: Metropolita Szeptycki i ruch Bandery

Diecezja lwowska ma w swoich planach beatyfikację ojca Stepana Bandery, Andrija, a także jego braci. Istnieje prawdopodobieństwo, że beatyfikacja metropolity Szeptyckiego może w znacznym stopniu ułatwić przedstawienie krewnych Stepana Bandery jako kandydatów na ołtarze. Według ekspertów pokazuje to, jak obecna cerkiew greckokatolicka traktuje kwestię ukraińskiego nacjonalizmu i odwoływania się do ideologii banderyzmu.

Zik.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Aktualni doradcy Papierza mają nieco odmienną od Polski optykę postrzegania spraw kościoła na wschodzie. Niedawny list Papierza w odpowiedzi na pismo Polki z Białorusi w języku Białoruskim
    ma swoją wagę.

    tagore