Papież Franciszek, odmawiając Modlitwę Maryjną nawiązał w rozmyślaniach do bazyliki Hagia Sophia, niedawno przekształconej w meczet – poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Jak poinformował portal Vatican News, podczas niedzielnego nabożeństwa papież Franciszek nawiązał do przekształcenia bazyliki Hagia Sophia z muzeum w meczet.

W drugą niedzielę lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Morza. Przywołując uroczystość w niedzielę Anioł Pański, papież Franciszek przekazał „serdeczne pozdrowienie wszystkim, którzy pracują na morzu, szczególnie tym, którzy są daleko od swoich bliskich i ich kraju”.

Szczególne pozdrowienia odniósł także dla tych, którzy zgromadzili się w niedzielny poranek we włoskim porcie Civitavecchia-Tarquinia na celebracji Eucharystii.

Papież poinformował, że zamyślenie się o morzu sprawiło, że pomyślał o tym, co dzieje się w Stambule. W tym tygodniu prezydent Tayyip Erdogan ogłosił swoją decyzję o przekształceniu muzeum Hagia Sophia w meczet. „Myślę o Hagia Sophii”, powiedział papież Franciszek, „i jestem bardzo zasmucony”.

Zobacz też: Erdogan: Hagia Sophia zostanie otwarta dla kultu 24 lipca, to zwiastun wyzwolenia meczetu al-Aksa

[kresy_casul]

Jak informowaliśmy, w piątek sąd najwyższy w Turcji ogłosił, że przekształcenie przez Mustafę Ataturka, założyciela Republiki Turcji, Hagii Sophii, dawnej świątyni chrześcijańskiej, a później meczetu w muzeum, było niezgodne z prawem. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył w związku z tym, że Hagia Sophia jest otwarta dla kultu muzułmańskiego. Ogłosił to pomimo międzynarodowych ostrzeżeń, by nie zmieniać statusu prawie 1500-letniej budowli, miejsca kultu zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów.

Kilka godzin po tym, jak opublikowano prezydencki dekret w sprawie Hagii Sophii, Erdogan wystąpił w nadawanym na żywo przemówieniu. Powiedział w nim, że świątynia zostanie otwarta dla muzułmańskiego kultu w piątek 24 lipca.

„Jak w przypadku innych meczetów, drzwi Hagii Sophii będą otwarte dla wszystkich, w tym tureckich obywateli i turystów. Planujemy otworzyć meczet Hagia Sophia dla kultu 24 lipca” – powiedział w piątek wieczorem prezydent Turcji. Zaznaczył, że obiekt ten znajduje się pod turecką jurysdykcją. „Wszelkie sprzeciwienie się decyzji naszej jurysdykcji będzie postrzegane jako naruszenie naszej suwerenności” – oświadczył Erdogan. Słowa te były najpewniej odniesieniem do słów przywódców Stanów Zjednoczonych, Grecji i kościołów, którzy wyrazili zaniepokojenie zmianą statusu ogromnego budynku.

Kresy.pl/Vatican News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz