Rzeszowska prokuratura ustaliła już kilkadziesiąt firm, które sprowadzały ukraińskie zboże do Polski i nim handlowały – informuje PAP. Zaznacza, że sprawa jest rozwojowa.

Rzeczniczka rzeszowskiej prokuratury regionalnej, prok. Hanna Biernat-Łożańska poinformowała, że śledczy zidentyfikowali „kilkadziesiąt podmiotów, które uczestniczyły w sprowadzaniu zboża na teren Polski oraz takich, które obracały tym towarem”.

Na razie nie poinformowano, ile firm zostało oszukanych. Prokuratorzy badają, które z ustalonych podmiotów uzyskają status pokrzywdzonych.

 

Prokuratorzy nie zdradzają również, skąd napływają zawiadomienia, powołując się na trwające czynności procesowe i dobro prowadzonego śledztwa.

Prok. Biernat-Łożańska powiedziała też, że „postępowanie dotyczy kilkunastu milionów kilogramów zboża”. Ponadto, rzeszowscy prokuratorzy spodziewają się kolejnych doniesień o oszustwach na szkodę polskich rolników.

Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa w Zamościu jako pierwsza wszczęła śledztwo w sprawie zboża technicznego z Ukrainy, które zostało sprzedane jako polskie spożywcze największym producentom mąki w kraju.

Postępowanie przekazano później do Rzeszowa, gdzie z polecenia prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, przenoszone są wszystkie sprawy dotyczące tego procederu.

Dodajmy, że w połowie kwietnia Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o powołaniu zespołu śledczego w sprawie oszustw przy imporcie zbóż z Ukrainy.

Obecnie śledztwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie obejmuje siedem postępowań, które wcześniej były sprawdzane oddzielnie. Rzeczniczka poinformowała, że samo śledztwo prowadzone jest pod kątem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości polskich producentów pasz i artykułów spożywczych „poprzez wprowadzenie ich w błąd co do kraju pochodzenia zboża oraz zatajenia, że zostało ono sprowadzone z Ukrainy jako tzw. zboże techniczne”.

Ponadto, śledztwo obejmuje ewentualne oszustwa celne, w postaci wprowadzenia w błąd organów celnych, którym przedstawiono sfałszowane dokumenty.

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply