Mężczyźni, którzy przeszli procedury zmiany płci nie będą już mogli rywalizować w kobiecych imprezach lekkoatletycznych, niezależnie od poziomu testosteronu.

Deklarację taką ogłosił w czwartek prezes World Athletics Sebastian Coe. Jak skonkretyzował do kobiecych zawodów nie zostanie dopuszczona żadna osoba, która przeszła procedury zmiany płci już po okresie dojrzewania. Zasada ta zacznie obowiązywać na wszystkich zawodach rozgrywanych w systemie światowej konfederacji po 31 marca, podała telewizja France24.

Przemawiając po spotkaniu organu decyzyjnego światowej konfederacji lekkiej atletyki, Coe powiedział, że World Athletics konsultowała się z zainteresowanymi stronami, w tym 40 federacjami krajowymi, Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i grupami transpłciowymi, w sprawie sportowców transpłciowych.

„Większość osób, z którymi się konsultowano, stwierdziła, że sportowcy transpłciowi nie powinni rywalizować w kategorii kobiet” – powiedział Coe. „Wielu uważa, że nie ma wystarczających dowodów na to, że kobiety transpłciowe nie zachowują przewagi nad kobietami biologicznymi i chce więcej dowodów na to, że wszelkie przewagi fizyczne zostały zniwelowano, zanim zechcą rozważyć opcję włączenia do kategorii kobiet” – podsumował szef konfederacji – „Werdykt, który podjęliśmy jest, jak sądzę, w najlepszym interesie naszego sportu”.

Coe nie wykluczył ewentualnej zmiany zasad w przyszłości. World Athletics powoła specjalne komisję z osobą transpłciową na czele, która będzie miała za zadanie „monitorowanie postępu naukowego”. „Nie mówimy „nie” na zawsze” – powiedział Coe – „„Będziemy się w tym kierować nauką dotyczącą sprawności fizycznej i przewagi mężczyzn, która nieuchronnie rozwinie się w nadchodzących latach. Gdy dostępnych będzie więcej dowodów, zrewidujemy nasze stanowisko, ale uważamy, że integralność kategorii kobiet w lekkiej atletyce jest najważniejsza”.

„Decyzje są zawsze trudne, gdy dotyczą sprzecznych potrzeb i praw między różnymi grupami, ale nadal uważamy, że przede wszystkim musimy zachować sprawiedliwość względem kobiet-sportowców” – stwierdził działacz. Według niego – ” Rada postanowiła nadać priorytet uczciwości i sprawiedliwości rywalizacji kobiet przed włączeniem”.

Czytaj także: Kolejny transeksualista wziął udział w zawodach MMA

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz