Premier Węgier Viktor Orban jest przekonany, że były prezydent USA Donald Trump, jeśli wygra wybory w 2024 roku, będzie w stanie doprowadzić do zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS podała, że węgierski premier Viktor Orban jest przekonany, że były prezydent USA Donald Trump, jeśli wygra wybory w 2024 roku, będzie w stanie doprowadzić do zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Na Zachodzie jest człowiek, który byłby w stanie zakończyć tę wojnę i zawrzeć pokój. Tym człowiekiem jest Donald Trump” – powiedział Orbán w radiu Kossuth w piątek. Podkreślił, że “Węgry byłyby zainteresowane zobaczeniem orędownika pokoju u steru w Stanach Zjednoczonych”.

Zobacz też: Orbán: konflikt na Ukrainie zakończy się, gdy tylko USA i UE przestaną go wspierać

Warto zwrócić uwagę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z NBC zakwestionował w piątek twierdzenie Trumpa, że może zakończyć wojnę w ciągu 24 godzin.

„Dlaczego nie zrobił tego wcześniej? Był prezydentem, kiedy toczyła się tu wojna” – powiedział Zełenski, najwyraźniej odnosząc się do aneksji Krymu i walki na wschodniej Ukrainie z siłami prorosyjskimi od 2014 roku. „Myślę, że nie mógł tego zrobić. Myślę, że nie ma dziś na świecie ludzi, którzy mogliby po prostu zamienić słowo z Putinem i zakończyć wojnę”.

„Czy są gotowi rozpocząć wojnę, aby wysłać swoje dzieci? Czy są gotowi na śmierć?” – dodał zapytany o Trumpa i DeSantisa. „Jeśli Rosja zajmie Ukrainę, przeniesie się do krajów bałtyckich, do Polski, do dowolnego kraju NATO, a w tym konkretnym przypadku USA będą musiały wybrać między demontażem NATO a walką”.

Przypomnijmy, że podczas jednego ze swoich wystąpień Trump obiecał zakończenie wojny na Ukrainie. Skrytykował politykę obecnego prezydenta USA Joe Bidena, zwłaszcza w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę. Obiecał “okrojenie” amerykańskiej pomocy dla zagranicy.

Były prezydent USA oświadczył, że mógłby zakończyć wojnę między Ukrainą a Rosją “w ciągu jednego dnia”. Stwierdził, że jest jedynym kandydatem zdolnym do uratowania Ameryki przed „podżegającymi do wojny” Demokratami oraz „zelotami i głupcami” z głównego nurtu Partii Republikańskiej.

Jego zdaniem świat może zmierzać w kierunku „trzeciej wojny światowej”. “Jestem jedynym kandydatem, który może złożyć tę obietnicę: zapobiegnę III wojnie światowej” – powiedział.

Kresy.pl/TASS/NBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply