Portal Onet.pl powołując się na swoje źródła w PiS pisze, że we wrześniu miałaby nastąpić rekonstrukcja rządu. Dymisji mieliby spodziewać się m.in. szef KPRM Michał Dworczyk i minister klimatu Michał Kurtka. Ma to być efekt „gigantycznych napięć między rozmaitymi frakcjami i grupami interesów w obozie władzy”.

Przede wszystkim Onet zwraca uwagę, że stanowisko ma stracić szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, najbliższy współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego. Powodem ma być tzw. afera mailowa, związana z wykradzeniem maili z prywatnej skrzynki poczty elektronicznej Dworczyka, które są regularnie publikowane w sieci. Według jednego ze źródeł Onetu w PiS, rzekomo nie ujawniono jeszcze korespondencji, w której czołowi politycy tej partii przedstawieni są w negatywnym świetle.

Dodano też, że „sytuacja Dworczyka jest trudna, bo praktycznie nikt w partii poza premierem go nie broni”, a jego dymisji mają domagać się wiceprezesi PiS i polityczni rywale Morawieckiego, głównie Beata Szydło, Mariusz Kamiński i Mariusz Błaszczak. Ten ostatni ma być przekonany, że Michał Dworczyk miał ambicje zastąpienia go w roli ministra obrony i rzekomo miał wykorzystywać premiera do rozgrywania swoich interesów w armii. Źródła portalu w PiS twierdzą, że „walka trwa” i „los Dworczyka będzie się ważył do ostatniej chwili.

 

Ponadto, bardzo prawdopodobna ma być dymisja ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy. Zarzuca mu się nieumiejętność dialogu z rolnikami, co miałoby działać na korzyść AgroUnii. Wewnętrzne sondaże PiS pokazują spadek poparcia na wsi. Co więcej, problemem wizerunkowym jest zamiłowanie Pudy do blichtru i politycznego teatru, co wytykają mu media sympatyzujące z liberalno-lewicową opozycją. Onet pisze, że minister „zdecydowanie gra na Morawieckiego”, rzekomo licząc, iż mógłby zastąpić Dworczyka na stanowisku szefa KPRM.

Onet twierdzi, że przesądzona jest dymisja ministra klimatu Michała Kurtyki, obarczanego odpowiedzialnością za konflikt z Czechami ws. kopalni w Turowie. Z kolei obecny wiceszef MON, Marcin Ociepa, miałby zostać nowym ministrem rozwoju. Zaznaczono, że na ministerialny awans liczy Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, który sam chciałby pokierować tym resortem.

Co ciekawe, według Onetu PiS zamierza przywrócić zlikwidowane niespełna rok temu Ministerstwo Sportu. Ówczesną decyzję w partii tej powszechnie uważa się za błąd. Nie wiadomo jednak, kto miałby pokierować przywróconym resortem. Pod uwagę ma być też brane przywrócenie Ministerstwa Cyfryzacji, o co bardzo zabiega Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, obecnie pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, który chciałby zostać ministrem.

Nieoficjalnie mówi się też o konflikcie dotyczącym MSWiA, a nawet o potencjalnej dymisji ministra Mariusza Kamińskiego. Na jego odwołanie od dłuższego czasu rzekomo ma naciskać grupa ważnych polityków PiS, twierdząc, że nie radzi on sobie z policją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, Onet podaje, że jesienią z rządu może odejść Jarosław Kaczyński. Według rozmówców portalu w centrali PiS miał on wielokrotnie mówić swoim współpracownikom, że jego misja jako wicepremiera ds. bezpieczeństwa dobiegła końca. Szef PiS miałby poświęcić się budowaniu stabilnej większości dla poparcia kluczowych projektów Polskiego Ładu, a przy braku takiej możliwości – przygotowaniem swojej partii na przyspieszone wybory.

Czytaj także: Kaczyński: zaproponujemy koncepcję UE jako konfederacji europejskiej

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply