Carles Puigdemont, odwołany premier Katalonii, wezwał Katalończyków do pokojowego oporu wobec dążeń władz w Madrycie do przejęcia kontroli nad regionem.

W sobotę hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya odwołał ze stanowiska Puigdemonta, jego 12 ministrów, a także ponad 130 wysokiej rangi urzędników katalońskich, w tym szefa regionalnej policji. Jeśli nie poddadzą się oni odwołaniu z funkcji, mogą zostać skazani na karę do trzech lat więzienia za uzurpację stanowisk publicznych.

Premier Katalonii w sobotnim telewizyjnym wystąpieniu stwierdził: W warunkach demokratycznych tylko parlament ma prawo powoływać i odwoływać rząd.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Hiszpanii ogłosił przejęcie kontroli nad Katalonią przez Madryt

Puigdemont ogłosił apel o demokratyczną opozycję wobec piątkowego zatwierdzenia przez hiszpański Senat użycia artykułu 155. hiszpańskiej konstytucji, dzięki któremu ograniczono autonomię regionu.  Naszą wolą jest dalsza praca nad wypełnianiem demokratycznego mandatu, a równocześnie dążenie do zapewnienia jak największej stabilizacji i spokoju – twierdzi odwołany przez Madryt premier Katalonii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dotychczasowy premier Katalonii zaapelował do Katalończyków o zajęcie postawy nacechowanej cierpliwością, wytrwałością i nadzieją wobec działań Madrytu. Zaznaczył także, że po długiej walce o niepodległość należy kontynuować pracę nad budową wolnego kraju.

Puigdemont podkreślał, że konieczna jest postawa pokojowa, która może uczynić ich „zwycięzcami”. Zaapelował również o poszanowanie opinii sprzecznych z niepodległościowymi dążeniami jego rządu.

Kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz