Zdaniem przedstawicieli ukraińskich władz w Odessie, celem rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie odeskim jest zniszczenie logistycznych korytarzy transportowych.

Rzecznik Odeskiej Wojskowej Administracji Obwodowej, Serhij Bratczuk powiedział, że na obszarze obwodu Rosjanie przeprowadzają uderzenia rakietowe na obiekty infrastruktury, próbując zniszczyć logistyczne korytarze transportowe. Jednocześnie, zaktywizowali rozpoznanie z powietrza nad samą Odessą.

Bratczuk powiedział, że noc z wtorku na środę minęła w Odessie bez ostrzałów. Jego zdaniem, taktyka sił rosyjskich polega na „próbach zniszczenia naszych obiektów infrastruktury, zniszczenia logistycznych korytarzy transportowych”. Dodał zarazem, że ukraińska obrona powietrzna coraz skuteczniej radzi sobie z wrogimi celami.

Przeczytaj: Ukraina chce bezpiecznego korytarza morskiego, żeby móc eksportować swoje zboże

Rzecznik gubernatora Odessy powiedział też, że przeciwnik kieruje w rejon miasta coraz więcej dronów rozpoznawczych. Jego zdaniem, powoduje to, iż zagrożenie kolejnymi nalotami i atakami rakietowymi jest wysokie. Zwrócił też uwagę na aktywność rosyjskich wojskowych i wywieraną przez nich coraz większą presję informacyjno-psychologiczną na mieszkańców regionu. Wezwał obywateli, by nie angażowali się w prowokacje i nie wierzyli w fejki zamieszczane w sieci, a wierzyli tylko „wiarygodnym źródłom informacji”.

Strona ukraińska twierdzi, że we wtorek nad obwodem odeskim ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła trzy wrogie rakiety. Przypuszczalnie chodzi o rakietowe pociski manewrujące, ale brak bliższych danych na ten temat i niezależnego potwierdzenia. Niezależnie od tego, później Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na infrastrukturę miasteczka Arcyz, w południowej części obwodu odeskiego. W mieście znajduje się m.in. węzeł kolejowy, z którego linia z Białogrodu nad Dniestrem, na południe od Odessy, rozdziela się w kierunku na Izmaił na południu, ważne miasto i port rzeczno-morski nad Dunajem przy granicy z Rumunią i Mołdawią oraz na północy-zachód, do Mołdawii (ponad 20 lat temu rozebrano jednak tory na odcinku 20 km od granicy). Nie podano jednak bliższych szczegółów dotyczących ataku na Arcyz, choć można przypuszczać, że celem mogła być infrastruktura kolejowa.

Przypomnijmy, że ukraińskie władze poinformowały też o wtorkowym o rosyjskim ataku rakietowym na Lwów i obwód lwowski. Ostrzał zdezorganizował ruch pociągów i spowodował brak prądu i wody w niektórych rejonach Lwowa. Ukraińskie Koleje (Ukrzaliznycia) podały, że z powodu ataku i uszkodzenia kilku podstacji elektrycznych doszło do wstrzymania ruchu kolejowego. Opóźnione były m.in. pociągi na Zakarpacie.

We wtorek wieczorem siły rosyjskie przeprowadziły też atak rakietowy na teren obwodu zakarpackiego, po raz pierwszy od początku inwazji na Ukrainę. Rakieta uderzyła koło dworca kolejowego w Wołowcu, w północnej części obwodu, trafiając w jedną z podstacji kolejowych.

Według dowództwa ukraińskich sił powietrznych, ataki obwód lwowski, zakarpacki i inne został przeprowadzony przez rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 lub Tu-160 z rejonu Morza Kaspijskiego. Rosjanie mieli wystrzelić około 18 rakiet, które uderzyły w obiekty infrastruktury w obwodach: dnipropietrowskim, kirowogradzkim, lwowskim, winnickim, kijowskim i zakarpackim.

Jak pisaliśmy, z uwagi na zbyt niską przepustowość transportu drogowego i kolejowego na zachód, ukraińscy przemysłowcy i przedsiębiorcy wzywają, by wspólnie z organizacjami międzynarodowymi i np. Turcją, stworzyć bezpieczny korytarz, umożliwiający wywiezienie zboża z ukraińskich portów statkami. Dotyczy to m.in. portu w Odessie. Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców podkreśla, że aktualnie, z powodu rosyjskiej inwazji, w ukraińskich portach znajduje się 4,5 mln ton zboża, którego nie sposób wywieźć z powodu blokady miast portowych przez Rosjan.

Dodajmy, że niedawno przedstawiciele władz Rumunii i Bułgarii zadeklarowali, że pomogą Ukrainie, umożliwiając jej łatwiejszy eksport zboża przez swoje porty nad Morzem Czarnym. Zboże ma ta być transportowane głównie koleją.

Przeczytaj: Zełenski: Rosjanie kontrolują Morze Czarne, chcą całkowicie zablokować naszą gospodarkę

Czytaj także: Ukraina chce eksportować przez polskie porty milion ton zbóż miesięcznie

Ukrinform / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply